Reklama

Chystáte sa kúpiť alebo predať ojazdené auto? Tipy a rady, kde začať a na čo si dať pozor

Pri kúpe vždy trvajte na skúšobnej jazde.

Zdroj: Shutterstock

Reklama

Poradíme vám, kde začať, s čím počítať aj ako auto nepredať pod cenu či nekúpiť zbytočne predražené.

Čo musí auto spĺňať, na čo si dať pozor aj ako rozumieť skratkám

Možnosti predaja

Ojazdené auto môžete predať cez inzerát. Môžete ho vystaviť do autobazáru alebo predať priamo predajcovi. Pri predaji auta cez inzerát môžete dostať viac peňazí ako cez autobazár. Autobazár si v cene zohľadní svoje výdavky – testy, uskladnenie a podobne. Pri autorizovaných predajniach áut dostanete asi menej peňazí, ako očakávate, ale zase je to najbezpečnejší predaj.

Náš tip: Nikdy pri predaji nebuďte sama. Ak je to možné, prizvite si k tomu muža. Autám sa predsa len viac rozumejú a ak má niekto zlé úmysly, svedok a ešte k tomu chlap, ho môže odradiť. Ak budete predávať cez autobazár, vyberte si ho starostlivo. Kvalitný od vás vozidlo priamo vykúpi v hotovosti a preberie zaň všetky záruky.

Zdroj: Shutterstock

Pri predaji na inzerát nenechávajte kľúče bez

Možnosti kúpy

Cez inzerát – pozor, aby sa vám kúpa nepredražila. „Po- dľa posledných prieskumov má takmer každé druhé jazdené vozidlo upravené (stočené) kilometre. Riziko je najvyššie pri individuálnych obchodoch, spravidla z dovozu, kde je ťažké dohľadať servisnú históriu, ale aj v neznačkových autobazároch,“ varuje K. Topolová, generálna riaditeľka AAA AUTO. „Časté je i zatajovanie skrytých porúch, omladzovanie vozidla, ale stretávame sa aj s vozidlami v exekúcii či v nesplatenom leasingu. Veľkým problémom pri kúpe od jednotlivca alebo auta v komisii je tiež následná reklamácia. Nezriedka sa už predajcovi vôbec nedovoláte, auto si musíte opraviť za vlastné a o peniaze sa potom zdĺhavo súdiť.“

Náš tip: S kupujúcim na inzerát sa môžete dohodnúť na dĺžke záruky. Nesmie však byť zo zákona kratšia ako jeden rok! Ak sa však predávajúci s kupujúcim nedohodnú na takejto alebo inej záruke a jej trvaní, trvá zo zákona dva roky.

Cez autobazár – overený a seriózny vám auto predá s garanciami a zárukami. Najlepšie je, ak vozidlo priamo vlastní. Rozhodne v zmluve vyžadujte garanciu legálneho pôvodu auta a vrátenie peňazí, ak sa v histórii auta objaví problém. Nutnosťou je dostatočne dlhá skúšobná jazda a možnosť dôkladnej prehliadky vlastným automechanikom.

Stanovenie ceny

– Ak auto predávate, jeho cenu zvýšite tak, že ho dáte do čo najlepšieho stavu. Nechajte ho skontrolovať v servise, opravte na ňom všetky poruchy. Investícia sa vám vráti, lebo každé poškodenie cenu auta znižuje. – Pri kúpe sa hlavne nezamilujte do konkrétneho auta, ale dôkladne sa zorientujte na trhu. Navštívte webové stránky najväčších predajcov, aby ste získali prehľad o cenách a zľavových akciách, ktoré poskytujú. S dobrým autom totiž nikto pod cenu nepôjde.

Náš tip: Kým predávajúci cez inzerát a kupujúci si určujú hodnotu auta viac pocitovo, firmy do cenotvorby zapájajú nielen svoje náklady, ale aj sofistikované systémy, ktoré určujú reálnu cenu vozidla na trhu. Približnú sumu si viete zistiť aj bez nich. Orientačný prieskum sa dá začať napríklad porovnávaním cien v inzerátoch na podobné automobily.

Čo by malo spĺňať

Kúpa auta je z hľadiska investície druhé najdôležitejšie rozhodnutie po kúpe nehnuteľnosti. Preto si ujasnite, ako ho budete využívať:

➤ bude rodinné, pre menšiu alebo väčšiu rodinu (MPV, kombi),

➤ športovo aktívna rodina, ktorá jazdí často na hory, na chalupu (SUV),

➤ budete auto využívať viac v meste (benzín), alebo mimo mesta na dlhé trasy (diesel),

➤ je pre jednotlivca alebo druhé auto do rodiny – môže to byť malé mestské vozidlo alebo radšej trochu silnejší hatchback.

Na čo pozor pri predaji

❶ So záujemcom sa stretnite na inom mieste, ako bežne parkujete. Znížite riziko krádeže auta.


❷ Miesto by však nemalo byť ani odľahlé. Zvyšuje sa riziko prepadnutia a krádeže.


❸ Pri prehliadke nedávajte kľúče od auta z ruky.


❹ Nehovorte hneď o tom, ako je auto zabezpečené, ani kde má bezpečnostný vypínač.


❺ Prepis vozidla po predaji si zariaďte samy. Znížite riziko, že pri prípadnej trestnej činnosti spáchanej s autom to pôjde na vašu zodpovednosť. 


❻ Ak si prepisuje nový majiteľ, ubezpečte sa, že to urobí čo najskôr. Keby totiž neplatil povinné zmluvné poistenie a auto by bolo stále písané na vás, hrozí vám pokuta až 3 330 €!

Zdroj: Shutterstock

Na čo si dávať pozor pri kúpe auta?

Na čo pozor pri kúpe

❶ Vyžadujte prítomnosť majiteľa auta a zaistite si jeho notársky overený podpis.


❷ Neposielajte zálohu, kým nemáte od auta kľúče, a hneď si ho aj odvezte, aby nezmizlo.
❸ Pozor na vysoko rizikový komisionálny predaj, rokujte vždy priamo s vlastníkom auta.


❹ Vždy žiadajte skúšobnú jazdu a prehliadnite si vozidlo na heveri za asistencie mechanika.


❺ Preverte si auto v databáze ukradnutých vozidiel. Napríklad na stránke Ministerstva vnútra SR v sekcii Polícia – Pátranie – Odcudzené motorové vozidlá. www.minv.sk 


❻ Overte si, či na aute nie je nesplatený leasing, exekúcia alebo nie je „zastavené“.

❼ Vždy si prevezmite vozidlo so všetkými dokumentmi a zariaďte si prepis osobne.


❽ Uistite sa, že máte všetky kľúče od vozidla a že nejde o čerstvo vyrobené duplikáty.

Vyznajte sa v skratkách

ABS (Antilock Braking System) – bezpečnostný systém proti zablokovaniu bŕzd, odporúča sa pre bezpečnú jazdu.

AC (Air Condition) – klimatizácia, dnes sa predáva už ako štandard.

ASR (Antrieb Schlupf Regelung) – protišmyková sústava pri rozbiehaní, príjemná pomôcka hlavne v zime.

ESP (Electronic Stability Programme) – pomáha predchádzať šmyku a prípadne pomôže aj s jeho vyrovnaním, je to veľmi žiadaný bezpečnostný prvok.

Tempomat – je zariadenie na udržiavanie rýchlosti bez pridávania plynu, oceníte ho, ak často jazdíte na dlhé trasy po diaľnici.

Isofix – štandardizovaný spôsob na uchytenie detskej sedačky v aute.

Imobilizér – elektronické zabezpečovacie zariadenie, ktoré bráni naštartovať vozidlo bez originálneho kódu.