Máte doma školákov? Na čo všetko sa treba pripraviť
5. 9. 2010, 14:00 (aktualizované: 11. 7. 2024, 13:11)

Zdroj: anc
Už to vypuklo! Po prázdninách sa opäť zaplnili školské lavice. Viete však, čo všetko sa v školách zmení a čo zostane po starom? Na čo všetko sa pripraviť?
Zruší sa vysvedčenie? Mení sa len papier!
Máte obavy, že váš potomok nedonesie domov vysvedčenie ako kedysi? Hoci verejnosťou a médiami zašumelo, že deti zostanú v rámci šetrenia v rezorte bez polročných vysvedčení, nie je to tak. Namiesto polročného vysvedčenia by mali žiaci od tohto školského roka dostávať už len písomné hodnotenie. Nebude už na drahom papieri s potlačou, ako to zaviedol predchádzajúci minister.
„Hodnotenie na pol roka môže byť na akomkoľvek papieri,“ tvrdí nový minister školstva Eugen Jurzyca. Rodičia dostanú informáciu o prospechu svojej ratolesti v každom prípade. Polročné známky zostanú súčasťou koncoročného vysvedčenia. Deťom je to aj tak jedno, dôležité je, aby sa nezrušili polročné prázdniny.
Povinná angličtina pre prvákov? Nebude!
Ak máte doma prváčika, netešte sa, že vám na Vianoce či sviatok zarecituje básničku alebo zaspieva pesničku v angličtine. Avizovaná povinná angličtina pre prváčikov, ktorú chcelo ministerstvo školstva zaviesť na školách od septembra 2011, sa nekoná.
Nie je totiž dostatok kvalifikovaných učiteľov. Povinné vyučovanie anglického jazyka sa teda začne až od 3. ročníka. Keď bude dosť kvalitných učiteľov a vyučovanie bude na úrovni, posunie sa vraj do 2. ročníka. Ak by ste chceli pre svoje dieťa napríklad nemčinu, lebo sa ju učilo v škôlke, nie je to možné. Minister Jurzyca zavádza povinne iba angličtinu. Vaše deti si nemčinu budú môcť vybrať až ako druhý cudzí jazyk, ktorý sa vyučuje od piateho ročníka na základnej škole.
Poznámky namiesto kníh? Opäť!
Nový školský rok bude tak ako ten vlaňajší pre mnohých školákov bez učebníc. Žiaci jednotlivých ročníkov sa opäť budú učiť z prefotených „šalabastrov“, lebo sľubované nové učebnice ani tento rok nedostanú. Učitelia budú musieť opäť používať staré učebnice, z ktorých budú všemožne kombinovať učivo, hľadať si informácie z internetu a encyklopédií a potom diktovať poznámky žiakom.
Potom vznikajú také paradoxy, že na hodine chémie šiestaci používajú napríklad ôsmacké učebnice, povedala nám jedna z učiteliek, ktorým takto tiež pribúda viac roboty na domáce prípravy. Dobrou správou je, že žiakom vo všeobecnosti ubúda učiva a memorovanie dátumov.
Bez učebníc? Tak skoro nie!
Aj keď projekt Notebook pre každého žiaka napreduje, ešte zďaleka nie je vo fáze, keď bude laptop jediným nákladom, ktorý bude žiak so sebou nosiť do školy. Keďže žiacke knižky už na internete úspešne fungujú, ministerstvo uvažuje o existencii vysvedčení či učebníc na internete.
„Chceme to zaviesť preto, aby deti nemuseli nosiť knihy v ruksaku na chrbte, ale aby si ich mohli pozrieť doma na počítači,“ sľubuje nový minister školstva. Termín, kedy žiaci budú chodiť do škôl bez učebníc v taške, je však veľmi nejasný. Priznal to aj minister, ktorý si je vedomý, že na Slovensku to nie je také jednoduché.
Kupujete tašku? Odvážte ju
Prázdna aktovka pre žiakov I. stupňa základných škôl by nemala vážiť viac ako 1,2 kg a pre žiakov II. stupňa základných škôl by nemala byť ťažšia ako 1,4 kg. Školská taška by mala vážiť maximálne 10 až 12 % z celkovej hmotnosti dieťaťa. Ak teda vaše dieťa váži napríklad 25 kg, taška naplnená učebnicami, zošitmi a rôznymi inými vecami by nemala mať viac ako 2,5 až 3 kg. Ak je taška príliš ťažká, môže dochádzať k deformáciám chrbtice či zlému formovaniu chodidiel.
Pozor na predražené módne hity
Aj vaše deti musia byť „in“ a potrebujú nevyhnutne niekoľkoposchodové peračníky so Schrekom, pomôcky s fotkou Šmajdu, tašku s Hannah Montanou? Je úplne jasné, že tieto vecičky vás vyjdú niekoľkonásobne drahšie ako podobný tovar v rovnakej kvalite. „Nepomer medzi tým, čo dieťa potrebuje, a čo stoj čo stoj chce do školy mať, je v desiatkach eur. Anatomický školský batoh s populárnou postavičkou vyjde napríklad na 45 eur, podobný bez nej je o polovicu lacnejší,“ radí skúsená predavačka školských potrieb.
Nekupujte v predstihu
Chybou, ktorú rodičia často opakujú, je nákup školských potrieb v predstihu. Často tak kúpia pomôcky, ktoré deti vôbec nepotrebujú, napríklad školákom v druhej triede polmetrové súpravy gélových ceruziek či pravítko s logaritmickými funkciami. Učitelia svoje požiadavky spresňujú až po začiatku školy, a tak sú dopredu nakúpené potreby nanič.
Kde nakúpiť najlepšie?
Jednoznačný recept neexistuje. Hypermarkety chrlia neustále ponuky – všetko je totiž výhodné, akčné, mimoriadne. Kto vie, čo potrebuje, a chce ušetriť, mal by zájsť do veľkých obchodných centier. Majú otvorené dlho do noci alebo nepretržite.
Môžete nakúpiť všetko naraz, súčasne so zľavami školských potrieb sú dosť často znížené aj ceny prezuviek, teplákov či cvičiek. Ponuka je veľmi lákavá, a to môže byť zradné, lebo kúpite aj to, čo nepotrebujete. V menších obchodíkoch vám zas lepšie poradia, aby ste nekúpili úplne zbytočnosti. Hľadať odborného predavača v hypermarkete je ako hľadať ihlu v kope slamy. Ak potrebujete poradiť, vyberte si špecializované obchody.