Hoci sa snažíte, upratovaniu nedokážete stále prísť na chuť?  Vyhnite sa nabudúce tým najčastejším chybám, možno to potom zvládnete omnoho ľahšie..

Nerobte všetko sama

Manžel či priateľ trávi večery pri televízii, deti pri počítači a vy všetky domáce práce robíte sama? Nečudujte sa potom, že nič nestíhate, ste vystresovaná, unavená a bolí vás celé telo. Nastavte členom rodiny jednoduché pravidlá. Zapojte všetkých do každodenného upratovania. Viete, koľko času vám ušetrí, keď si každý bude pravidelne udržiavať vo svojej izbe poriadok? Delegovať na ne môžete aj také úlohy, ako sú utieranie prachu, vytieranie alebo vysávanie kobercov.

Vyhnite sa pri upratovaní týmto najčastejším chybám.
Vyhnite sa pri upratovaní týmto najčastejším chybám.
Zdroj: Shutterstock.com

Prestaňte byť chaotická

Najhoršie, čo môžete počas upratovania urobiť, je to, že budete preskakovať z jednej veci na druhú. Práce vám zaberú omnoho viac času, a navyše veľa vecí zabudnete urobiť. Spíšte si upratovací plán, ktorý vám pomôže stanoviť si priority a určiť, ktorý deň čo budete upratovať. Postupujte miestnosť po miestnosti, a to vždy smerom od zhora nadol.

Začnite izbami, ktoré sa využívajú menej často (spálňa, pracovňa, obývacia izba), a kuchyňa, chodbu a kúpeľňu, ktoré využívate najviac, nechajte až na koniec. Pred prácou si všetky upratovacie a čistiace prostriedky dajte do vedra a to so sebou noste z miestnosti do miestnosti. Nebudete tak musieť strácať čas ich hľadaním ani chodením si pre ne.

Štyri základné pomôcky

Pravidelné upratovanie nám často trvá zbytočne dlho, pretože máme tendenciu používať zlé pomôcky. Zapamätajte si, že ak chcete domáce práce zvládať čo najrýchlejšie a zároveň najefektívnejšie, nemali by vám chýbať štyri základné pomôcky: handričky z mikrovlákna, parný čistič, predlžovacia tyč a výkonný vysávač s praktickými nadstavcami.

Obyčajné handry okolo seba prach len víria, zatiaľ čo utierka z mikrovlákna na seba prach doslova "nalepí". Na čistenie parou nepotrebujete žiadne chemické látky alebo prípravky a povrch zostáva čistejší dlhšiu dobu. Teleskopická tyč vám pomôže dosiahnuť do rohov, na vysoké stropy a zavesené svietidlá.

Vyhnite sa pri upratovaní týmto najčastejším chybám.
Vyhnite sa pri upratovaní týmto najčastejším chybám.
Zdroj: Shutterstock.com

Vyskúšajte metódu našich babičiek

Naše babičky boli skutočne šikovné ženy, ktoré vedeli, ako na to. Naučte sa upratovať ako ony. Vyskúšajte ich metódu "od okien k dverám, od zhora nadol", vďaka ktorej si nebudete prach a špinu prenášať na uprataná miesta. Pri utieraní prachu teda postupujte od najvyšších miest po tie najnižšie, aby sa prach nemal kam usadzovať. Najlepšie zotriete šedivú vrstvu za pomoci ľahko navlhčenej švédskej utierky.

Nie vždy platí čím viac, tým lepšie

Jednou z častých chýb pri utieraní je používanie príliš mokrého mopu. Veľké množstvo vody nie je zárukou lepšieho vyčistenia, a navyše nie je úplne dobré pre vašu podlahu. Rovnako neplatí, že čím viac čistiaceho prostriedku, tým lepšie.

Vyhnite sa pri upratovaní týmto najčastejším chybám.
Vyhnite sa pri upratovaní týmto najčastejším chybám.
Zdroj: Shutterstock.com

Vhodný čistiaci prostriedok na okná

Na klasický prostriedok na riad pri umývaní okien zabudnite. Sklo síce dobre odmastí, ale zachytí sa na ňom a vytvorí na ňom lepkavú vrstvu, na ktorú sa následne lepia nečistoty. Vo výsledku tak síce máte okná relatívne dobre a rýchlo umyté, ale rovnako rýchlo sa vám zase zašpinia. Zvoľte preto vhodný čistiaci prostriedok s obsahom alkoholu, ktorý rýchlo vyprchá, a okná tak zostanú nádherne lesklé.

Nerobte všetko ručne

Na čo máte doma všetky tie moderné prístroje? S nimi nemusíte potom vynechávať práce, ktoré sa vám zdajú príliš zložité. Vaša sušička vám môže pomôcť zabiť roztoče vo vašich vankúšoch a prikrývkach a tiež v prachu, ktorý sa ukrýva v závesoch. Umývačka zase dokáže vyčistiť tukový filter nad sporákom. Mikrovlnná rúra zase vydezinfikuje kuchynské hubky a handry za tri minúty alebo aj za kratší čas.