Máte v špajzi OCOT? Neposlúži len v kuchyni... Fíha, aj s TÝMTO si poradí!
28. 7. 2022, 10:00 (aktualizované: 31. 5. 2024, 7:08)

Zdroj: Shutterstock
Viete, na čo všetko sa dá použiť ocot?

Dovolíme si tvrdiť, že je to lacný a účinný čistiaci prostriedok. Ocot tak môžete využiť nielen pri farbení veľkonočných vajíčok či pri dochutení šalátu, ale aj pri generálnom upratovaní domácnosti.
Destilovaný biely ocot nájde svoje využitie pri praní bielizne, čistení práčky, v boji proti voškám. A nepotrebujete žiadne chemikálie. Obsahuje totiž kyselinu octovú, ktorá pôsobí ako zosvetľovač, zjemňovať či odstraňovač. Tento oco sa vyrába druhou fermentáciou zriedeného destilovaného alkoholu, ktorý je vyrobený z obilia či škrobu z kukurice, zemiakov, ryže alebo jačmeňa. Obyčajne je menej kyslý ako bežný ocot a možno ho označiť aj ako čistiaci ocot.
Ak sa chystáte čistiť bielizeň, siahnite po destilovanom bielom octe, ktorý neobsahuje taníny, teda prírodné rastlinné farbivá, ktoré by inak mohlo oblečenie zafarbiť. Ale poďme k veci. Akými rôznymi spôsobmi môžete teda tento superlacný prostriedok použiť?
Zdroj: Shutterstock
Využitie octu v domácnosti je rôznorodé.
1. Bielenie a rozjasnenie
V destilovanom bielom octe je kyselina octová taká mierna, že textíliu nepoškodí, no zároveň je dostatočné silná, aby dokázala rozpustiť zásady z mydla či detergentov. Pridajte pol šálky octu do posledného pláchania (do dávkovača aviváže) a oblečenie bude jasnejšie. Jemná kyselina octová môže pôsobiť aj ako bielidlo na zašednuté či zafarbené ponožky. Do veľkého hrnca s vodou pridajte pridajte šálku bieleho octu, zohrejte až do varu a následne pridajte špinavé predmety. Nechajte ich "naložené" cez noc a potom vyperte ako obvykle. Ale pozor, tento spôsob používajte len pri 100 % bavlnených kúskoch.
Zdroj: Shutterstock
Ocot nie je univerzálnym čističom - sú povrchy, ktoré môže u vás doma nepekne zničiť!
2. Nielen biele, ale aj tmavé
Ocot pomôže nielen pri snehových kúskoch, ale aj pri tých tmavých ako noc. Ocot totiž dokáže urdžať aj čierne oblečenie čiernym. To znamená, že stále vyzerá dobre a nevybledne. Pridajte pol šálky destilovaného octu do posledného cyklu pláchania, čo odstráni mydlo a zvyšky čistiaceho prostriedku, ktoré spôsobujú to, že čierne vypraté šaty vyzerajú matne.
Zdroj: Shutterstock
Využitie octu v domácnosti je rôznorodé.
3. Zmäkčenie a odstránenie srsti domácich zvierat
Pri praní ešte ostaneme. Ak nie ste fanúšikom aviváže, ale chcete mať oblečenie mäkkučké, pomôže vám ocot, ktorý navyše nezanecháva žiadne zvyšky na bielizni. Pridajte pol šálky do posledného cyklu preplachovania. V prípade, že chcete, aby oblečenie aj pekne voňalo, do octu, ktorý si vyhradíte na pranie, kvapnite pár kvapiek éterického oleja. A viete, čo je ešte plus octovej aviváže? Je hypoalergénna a bezpečná aj na detské oblečenie. Čo sa týka srsti z našich domácich miláčikov, vedia narobiť šarapatu na čistom oblečení. Sú prosto všade. Ako zabrániť ich lepeniu na čerstvo vyprané kúsky. Opäť pomôže pol šálky v oplachovacom cykle. A pomôže sa zbaviť nielen chlpov, ale aj nadmerného množstva nitiek, ktoré sa lepia na iné kúsky.
Zdroj: Shutterstock
Namiesto aviváže použite ocot.
4. Záhyby na oblečení
Väčšinou sa s tým stretnete pri deťoch, ktorým kúpite o číslo väčšie nohavice a radšej ich podhnete a prešijete, aby ich mohli nosiť dlhšie. Keď dieťa podrastie, jednoducho to vypárate, no na nohaviciach ostanú malilinké otvory po švíkoch či po zahnutí. A s tým pomôže ocot. Navlhčite bielu handričku v destilovanom bielom octe, vložte ju pod látku a zatlačte. Na správnom stupni prežehlite, no medzi tkaninu a žehličku vložte handričku, aby ste zabránili spáleniu.
Zdroj: Shutterstock
Záhyby môžu na oblečení ostať. Pomôže ocot.
5. Čau, čau, zápach
Máme na mysli ten cigaretový, ktorým mnohokrát oblečenie napáchne a drží sa ho aj po vypratí. Pridajte do umývacieho cyklu pol pohára octu. Ak potrebujete zbaviť zápachu vankúše či závesy a nemienite ich neustále prať, naplňte vaňu horúcou vodou, pridajte pohár octu a závesy či vankúše zaveste nad pariacu vodu. Zatvorte dvere na kúpeľni, aby para prenikla cez vlákna.
Zdroj: Shutterstock
Využitie octu v domácnosti je rôznorodé.
Nechávate v práčke vlhké uteráky alebo hromadu mokrého oblečenia? To môže v bubne spôsobiť vznik plesní a tiež plesnivý zápach. V prípade, že chcete, aby všetko sviežo voňalo, naplňte práčku horúcou vodou, dvomi šálkami octu a spustite kompletný umývací cyklus. Toto pomôže vyčistiť aj usadeniny z prášku v hadici. Druhý cyklus vykonajte s prídavkom čistiaceho prostriedku. Samozrejme, toto vám pomôže len pri malom množstve plesní, ak sú vaše problémy s ňou v práčke väčšie, asi to bude chcieť agresívnejší čistič. V prípade, že má vaša práčka automatické dávkovače pracích prostriedkov či aviváži, vyčistite aj tie. Vložte do nich ocot, aby sa rozpustili zvyšky práškov, ktoré môžu obmedziť výkon práčky.
Zdroj: Shutterstock
Ocot odstráni zápach z práčky.
6. Bojujte proti zápachu z podpazušia
Trápi vás zápach potu a škvrny na oblečení v podpazuší? Do rozprašovača nalejte nezriedený destilovaný biely ocot a majte ho vždy po ruke. Nastriekajte ho priamo na vnútornú stranu tkaniny a predtým, než hodíte odev do práčky, nechajte pôsobiť aspoň 10 minút.
Zdroj: Shutterstock
Ocot pomôže odstrániť aj zápach z podpazušia a fľaky z potu.
7. Vyčistí aj žehličku
Ak máte parnú žehličku, minerály z vody môžu upchávať parné prieduchy a tiež rozprašovacie dýzy. Na vyčistenie naplňte žehličku destilovanou vodou a octom v pomere 1:1, postavte žehličku do zvislej polohy na žiaruvzdorný povrch a nechajte 5 minút naparovať. Keď žehlička vychladne, nádržku vypláchnite destilovanou vodou a to tak, že ju naplníte, pretrepete ju cez vetracie otvory na starú látku. Následne žehlite pár minút starú handričku, aby ste odstránili všetky zvyšky, ktoré v žehličke ostali. Ak sa vám podarilo spáliť žehliacu plochu, potrite ju pastou z octu a soli v pomere 1:1. Následne utrite handričkou navlhčenou v destilovanom octe.
Zdroj: SHUTTERSTOCK
žehlička - utierky