Reklama

Máte trvalkový záhon? SKVELÉ! Starajte sa o ne udržateľne a minimalizujte chemikálie!

Trvalkové záhony

Zdroj: shutterstock

Reklama

Ak chcete aj vy minimalizovať použitie chemikálií, podporiť rast miestnych ekosystémov a vytvoriť priestor, ktorý je nielen krásny, ale aj priateľský k životnému prostrediu, ste na správnej adrese.

Trvalkový záhon sa skladá z niekoľkých výškových úrovní, ktoré sa navzájom dopĺňajú. Na čo však pri ich zakladaní nesmiete zabúdať, je spodná úroveň podlahovej krytiny, kam patria rastliny tvoriace akýsi „zelený koberec“. Týmto chránia pôdu pred nadmerným odparovaním vody a minimalizujú množstvo buriny, čím vám šetria čas strávený jej vytrhávaním. Ale v čom spočíva moderný spôsob poňatia záhrady?

Vypočujte si náš podcast:

1. Zaveďte udržateľnosť a biodiverzitu
Preferujte domáce druhy trvaliek, ktoré sú adaptované na lokálne podmienky, čo nielen znižuje potrebu intenzity práce, ale tiež podporuje miestne ekosystémy. Také rastliny poskytujú potravu a útočisko domácim druhom živočíchov, ako sú včely, motýle či vtáky.

Zdroj: shutterstock

2. Menej chemikálií
Používajte organické hnojivá rastlinného alebo živočíšneho pôvodu a voľte prirodzené metódy ochrany rastlín. „Prírodná ochrana je bezpečná a často z dlhodobého hľadiska dokonca účinnejšia cesta. Stačí rozpoznať stratégiu patogénov, dbať na prevenciu a v prípade napadnutia sa brániť cieleným prostriedkom, ktorý zvyšku záhrady neublíži,“ hovorí odborník David Benda z Hornbachu.

Zdroj: archív hornbach

3. Zavlažujte efektívne
Používajte dažďové záhradné systémy, mulčovanie a správne plánovanie závlahových intervalov. To pomáha minimalizovať straty vody a podporuje zdravý a udržateľný rast rastlín.

Zdroj: shutterstock

4. Manuálna údržba
Dôležitou súčasťou pestovania trvalkových záhonov je tiež pravidelná úprava a rez rastlín, aby sa udržala ich kompaktná forma a zabránilo sa ich nadmernému šíreniu. To zahŕňa odstraňovanie odkvitnutých kvetov, skracovanie stoniek a pletie rastlín.

Zdroj: shutterstock

Bude sa hodiť: Viete, čo tvorí trvalkový záhon?
Solitéry sú rastliny tvoriace kostru záhona a patria sem napríklad kostrava atlasská alebo astra krovitá. Skupinové rastliny tvoria jeho hlavnú masu napríklad ostrevka a šalvia hájna. Výplňové rastliny sú rýchlo, pekne a dlho kvitnúce rastliny ako napríklad železník argentínsky či ľan trváci. Funkciou pôdopokryvných rastlín je predovšetkým zakryť pôdu, vytvoriť najnižšiu úroveň v záhone a uzavrieť plochu. Patrí sem napríklad lipkavec marinkový alebo zbehovec plazivý.

Zdroj: hornbach