Ako predísť špine

● Aj keď sa už neviete dočkať vône grilovanej klobásky alebo mäska, s troškou prípravy môžete zabrániť tomu, aby odolná zaschnutá špina vôbec vznikla. Jednoduché, ale efektívne: dajte si vedľa grilu tanier alebo nádobu, na ktorých budete odkladať mastných pomocníkov, ako napríklad kliešte na obracanie.

● Na grilovacom rošte sa nebudú tak veľmi usádzať zvyšky z grilovania, keď ho pred grilovaním potriete štetcom namočeným do jedlého oleja.

● Mäso a zeleninu pečte alebo poduste na grilovacích miskách. Typická chuť z grilovania sa pri tom nestratí, pretože cez malé dieročky v mis- kách dym prenikne do grilovaných potravín a krásne ich aromatizuje.

● Keď využijete jednorazový grilovací tanier, po použití ho jednoducho vyhodíte. Trvácne misky na grilovanie môžete nechať vyčistiť a umyť aj v umývačke riadu.

● Aj keď si možno z toho uťahujete a človek v tom nevyzerá šik, zástery naozaj ochránia vaše oblečenie a okrem toho si do nej môžete aj utrieť ruky, keď budete potrebovať.

Keď je ešte teplý gril, očistíte ho najprv kovovou kefkou.
Keď je ešte teplý gril, očistíte ho najprv kovovou kefkou.
Zdroj: Shutterstock

S nečistotami rýchlo preč

● Najlepšie gril vyčistíte, keď je ešte teplý a na čistenie použijete oceľovú kefku alebo špeciálny čistič na grily (pozor: nezabudnite si však ochrániť ruky pred vysokou teplotou rukavicami!).

● Ak chcete gril očistiť až neskôr, zatiaľ grilovací rošt oviňte do mokrého novinového papiera.

● Nezabudnite sa zbaviť aj popola, ktorý necháte vychladnúť, potom opatrne pozbierajte, vyhoďte do koša a následne gril pretrite vlhkou handrou. Potom ho vyšúchajte dosucha, aby sa na ňom netvorila hrdza.

● Keď chcete úplne zabudnúť na uhlie a rady grilujete spontánne, určite skôr využijete elektrický gril. A pri väčšine elektrických grilov je väčšina grilovacích dosiek vhodná na umývanie v umývačke riadu alebo vďaka špeciálnemu vrstveniu sa dajú veľmi jednoduchým spôsobom vyčistiť.