NAJČASTEJŠIE mýty o separácii odpadu: Prečo by ste nemali hádzať všetky smeti do komunálu?
15. 9. 2024, 12:00

Zdroj: Shutterstock
Pre rôzne domnienky a nepravdy mnoho ľudí nedôveruje recyklačnému procesu. Ak aj vás odrádza od triedenia odpadu to, čo sa o ňom šepká, prečítajte si náš článok.
Zdroj: shutterstock
Zdroj: Shutterstock
Zdroj: Shutterstock
Galéria k článku
Mýtus č. 1: Všetko končí na jednej skládke
Nákladné vozidlá odvážajúce smeti môžu byť viaczložkové a majú niekoľko oddelených zásobníkov, do ktorých sa sypú jednotlivé druhy vytriedených odpadov. Tie následne slúžia ako zdroj pri výrobe nových materiálov. „Použité sklené fľaše či potravinárske obaly nepovažujeme za odpad, ale za zdroj, pretože nové sklené obaly môžu obsahovať až 90 percent použitého skla, ak budú ľudia na Slovensku hádzať použité sklo do zelených kontajnerov. Pri recyklácii navyše sklo nestráca žiadne svoje pôvodné vlastnosti,“ vysvetľuje Juraj Golej, environmentálny inžinier.
Mýtus č. 2: Fľaše či obaly sa musia najskôr umyť
Použité sklené fľaše a obaly nie je nutné pred vyhodením čistiť. „Vyzbierané vyhodené sklo nechávame v rámci technologického postupu odležať v našom sklade črepov, kde biologická zložka, ľudovo povedané, vyhníva. Následne črepy spracovávame v našej technológii,“ vysvetľuje Boris Sluka, generálny riaditeľ spoločnosti, ktorá na Slovensku pôsobí ako jediný recyklátor obalového skla. To platí aj pri plastových fľašiach a obaloch, ak nie sú plné tekutín, respektíve neobsahujú hrubé zvyšky potravín či kozmetiky. V takom prípade môžu znečistiť aj ďalší vytriedený odpad. V prípade PET fliaš a plechoviek, ktoré je možné v rámci zálohového systému vrátiť, je potrebné vyliať nádobu a zachovať jej pôvodný tvar.
Mýtus č. 3: Komunálny odpad sa na konci dňa triedi
Ak ľudia hádžu plasty, papier či sklo do komunálnych kontajnerov, tak je tento materiál pre recykláciu navždy zatratený. Použité obaly vyhodené do komunálneho odpadu putujú následne na skládku odpadu alebo do spaľovne. Napríklad sklo sa na skládke nerozkladá a nie je možné ho ani zlikvidovať spálením.
Mýtus č. 4: Recyklácia znamená spotrebu množstva energie
Zdroj: chayanuphol
hand holding magnifying glass with CO2 reduction icon inside.A clean and friendly environment without carbon dioxide emissions.carbon credit to limit global warming from climate change.carbon neutral.
Výroba nového skleného obalu z použitého skla šetrí prírodné zdroje, vyžaduje menej energie a zároveň emituje nižšie emisie CO₂ ako produkcia z primárnych surovín. „Pridaním každých 10 percent črepov do vsádzky, šetríme približne 3 percentá energie a 7 percent oxidu uhličitého. Ak sú ľudia naučení hádzať použité sklo do zelených košov, spoločne tak vieme prispieť k šetreniu životného prostredia na Slovensku,“ vysvetľuje Boris Sluka.
Príprava kompostu
V septembri je dôležitá na získanie kvalitného organického hnojiva na budúcu sezónu. Začnite pridávaním záhradného odpadu, ako je lístie, zvyšky rastlín a pokosená tráva. Dbajte na vyvážený pomer zeleného (dusíkatého) a hnedého (uhlíkatého) materiálu, aby sa kompost rýchlo a správne rozkladal. Kompost pravidelne premiešavajte, aby ste zabezpečili prístup vzduchu, čo urýchli rozkladný proces. Udržiavajte ho vlhký, ale nie premáčaný, aby mali mikroorganizmy ideálne podmienky na prácu.