NAJNEBEZPEČNEJŠIE miesta v domácnosti: Najviac baktérií žije na... TOMU nebudete chcieť VERIŤ
20. 9. 2021, 6:00 (aktualizované: 31. 5. 2024, 7:00)

Zdroj: shutterstock
Viete, kde všade na vás číhajú baktérie? Prezradíme vám, ktoré miesta sa vo vašej domácnosti hemžia baktériami. Čo by ste nemali zabudnúť dezinfikovať?

Kľučka na dverách
Vedeli ste, že nepríjemné baktérie prežijú na kľučkách aj niekoľko dní? A práve tie sú ich, bohužiaľ, plné. Popravde, málokto stále chodí v gumených rukaviciach. Rukami chytáme všetko v domácnosti i mimo nej.
Naša rada: Čistenie kľučiek zaraďte do upratovacej rutiny. Pretrite ich handričkou, na ktorú naneste dezinfekčný prostriedok.
Zdroj: shutterstock
Kľučka na dverách
Doska na krájanie
Na tomto kuchynskom pomocníkovi sa baktérie držia veľmi rady. Najnebezpečnejšie je, ak krájate na tej istej doske surové mäso a iné potraviny. Baktérie sa potom dostávajú z jedného druhu na iné.
Naša rada: Vyčleňte jednu dosku, na ktorej budete krájať iba mäso, a ďalšiu na ostatné potraviny. Po každom použití dosku aj nôž umyte antibakteriálnym prípravkom.
Zdroj: Shutterstock
Doska na krájanie musí byť hygienicky čistá.
Klávesnica a myš
Hoci je to nepríjemné, no pravdivé, klávesnicu a obsah baktérií na nej možno porovnať s toaletou. No po použití toalety si ruky umývate. Ale pri klávesnici či myši nie, aj preto je tu množstvo mikróbov.
Naša rada: Aj niekoľkokrát za deň klávesnicu i myš pretrite antibakteriálnymi obrúskami.
Zdroj: archív NMH
Klavesnica
Špongia na riad
Hniezdom baktérií je špongia alebo, ak chcete, hubka na riad. Niekedy je to práve ona, kto je najväčším zdrojom baktérií v domácnosti. Napriek tomu, že ju dávate odmočiť alebo periete v citrónovej vode, väčšina baktérií na nej prežije.
Naša rada: Pravidelne ju vymieňajte. Pri boji s baktériami ju vyskúšajte „oprať“ v umývačke riadu.
Zdroj: Shutterstock
Ilustračné foto
Telefóny
Týchto služobníkov, ktorých už nepoužívame len na telefonovanie a esemeskovanie, dennodenne držíme veľmi často. Okrem toho nimi fotíme, publikujeme veci na sociálnych sieťach, prezeráme novinky, vybavujeme e-maily i vyhľadávame informácie. Máme ich k rukám „prilepené“. A priznajme si, nie vždy sa ich dotýkame čistými rukami. Stretávajú sa na nich mikroorganizmy z úst aj rúk. Nehovoriaco tom, kde všade bol mobilný telefón položený počas dňa.
Naša rada: Niekoľkokrát denne ho utierajte antibakteriálnymi obrúskami.
Zdroj: shutterstock
Telefóny
Zubná kefka
A čo taká zubná kefka? Hoci je táto informácia dosť nepríjemná, baktérie a nečistoty sa držia medzi štetinami a tam dokážu prežiť až 48 hodín.
Naša rada: Meňte ju minimálne raz za tri mesiace, ak ste však boli chorá, ihneď ju nahraďte novou.
Zdroj: Shutterstock
Zubné kefky.
Diaľkové ovládače
Predstavte si, koľkí členovia domácnosti sa za deň dotknú práve ovládača. A to nehovoríme koľkokrát. Preto patria medzi najviac znečistené predmety.
Naša rada: Čistite povrch ovládača aspoň raz týždenne, ideálne antibakteriálnymi utierkami.
Zdroj: Shutterstock
Sledovanie televízie.