Reklama

Najväčšie chyby pri praní obliečok: Takto si ničíte posteľnú bielizeň a ohrozujete zdravie!

Najväčšie chyby pri praní obliečok: Takto si ničíte posteľnú bielizeň a ohrozujete zdravie!

Zdroj: shutterstock

Reklama
Soňa Andrisíková

Soňa Andrisíková

redaktorka týždenníka Nový Čas pre ženy

Obliečky a plachty si vyžadujú správnu starostlivosť, inak sa poškodia a často sú aj zdrojom baktérií a alergií. Čo robíme najčastejšie zle pri ich praní, sušení a výmene?

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Metóda KonMari: Ako upratovať tak, aby vás to naozaj bavilo

    1. Nedostatočná výmena

    Mnohí ľudia menia posteľnú bielizeň len raz za mesiac, čo je nedostatočné. Počas spánku sa potíme, zanechávame na nej odumreté kožné bunky a vlasy, čo vytvára ideálne prostredie pre roztoče a baktérie. Tieto mikroorganizmy môžu spôsobovať alergie, astmu či kožné problémy. Odporúča sa meniť bielizeň aspoň raz za týždeň, maximálne raz za dva týždne. V prípade choroby, nadmerného potenia alebo alergií je vhodné meniť ju ešte častejšie.

    2. Preplňovanie práčky

    Pri praní je dôležité nepreplňovať práčku. Ak je bubon príliš plný, bielizeň sa dostatočne nevyperie ani nevypláka, čo môže spôsobiť prítomnosť zvyškov pracieho prostriedku v tkanine a nedostatočné odstránenie nečistôt. To môže zapríčiniť podráždenie pokožky a znížiť životnosť bielizne. Dodržiavajte odporúčanú kapacitu práčky a nechajte bielizni dostatok priestoru na pohyb počas prania.

    3. Nesprávna teplota prania

    Pranie pri nízkych teplotách môže byť šetrné k farbám a materiálom, ale nemusí zničiť všetky baktérie a roztoče. Pre dôkladnú hygienu sa odporúča prať posteľnú bielizeň pri teplote 60 °C a viac. Pred praním si však vždy pozorne prečítajte štítok s odporúčaniami výrobcu, aby ste predišli poškodeniu materiálu.

    Autor článku

    Soňa Andrisíková

    redaktorka týždenníka Nový Čas pre ženy
    Ako študentka som sa vždy tešila na nové vydanie Nového Času pre ženy a jeho pestrý obsah. Dnes mám to šťastie, že ho spolu s mojimi kolegyňami tvorím pre vás aj ja a veľmi ma to baví. Rada prinášam v jednotlivých rubrikách nové informácie, zaujímavé postrehy, i moje vlastné myšlienky. Okrem domácnosti, vzťahov, zdravia, ezoteriky či hlavnej témy, píšem aj skutočné príbehy, ktoré sa stali mojou srdcovkou. Keď som začala spracovávať príbehy, ktoré vytvoril sám život, prišla tá najväčšia radosť z práce v časopise. Rada dostávam do povedomia osudy žien, ktoré nemajú v živote na ružiach ustlané a napriek tomu sa nevzdali. Rovnako obľubujem také, v ktorých sa ženy inšpirujú navzájom. Vďaka nim i ja sama napredujem.