Najvyšší čas vyčistiť chladničku! TAKTO bude bez zápachu a baktérii: POZOR na správny postup!
21. 9. 2024, 7:00

Zdroj: Shutterstock
Kedy ste naposledy čistili chladničku? Odborníci a výrobcovia odporúčajú umývať ju raz mesačne.
Zdroj: Shutterstock
Zdroj: shutterstock
Zdroj: Shutterstock
Galéria k článku

1. Vypnite chladničku
Spotrebič bude dlhšie otvorený a zbytočne by spotreboval veľké množstvo energie, preto je nutné ho vypnúť. Potom vyberte z chladničky všetky potraviny a produkty, aby bola úplne prázdna. Nakoniec všetky potraviny pretrieďte, skontrolujte ich dátum spotreby. Staré, nepoužívané a po záruke bez milosti vyhoďte. Ostatné, ktoré by sa počas čistenia mohli roztopiť, zabaľte do novín – tie udržia potraviny dlhšie chladné. Alebo ich vložte do nádoby s ľadom.
2. Všetko von
Vyberte z chladničky všetky poličky, zásuvky a akékoľvek ďalšie pohyblivé povrchy. Bude sa vám lepšie umývať a nezanedbáte prípadnú špinu za nimi. Sklené poličky najprv opatrne opláchnite vlažnou octovou vodou, ktorá zabezpečí dokonalú dezinfekciu. Pri veľmi zaschnutých škvrnách môžete nechať povrchy chvíľu odmočiť.
3. Čistenie
Pri umývaní postupujte zhora nadol a dvere si nechajte na záver. Vnútorné steny chladničky umyte najlepšie vodou s octom alebo so saponátom. Určite však zabudnite na príliš silné chemické čističe. Tie by mohli v chladničke zanechať pach, ktorý by potraviny následne pohltili. Môžete si pripraviť aj vodu s prídavkom jedlej sódy – tá zmäkčí vodu a má alkalické vlastnosti, vďaka ktorým ľahšie odstráni nečistoty. Nezabúdajte ani na odvodňovací kanálik v zadnej časti chladničky. Často sa v ňom tvoria plesne.
4. Dosucha
Na záver všetko dosucha vytrite, ideálne suchou, čistou handričkou a vráťte všetko na pôvodné miesto. Nakoniec uložte potraviny. Pozor, aj správna organizácia potravín je veľmi dôležitá.
Bude sa hodiť : Ako odstrániť zápach?
Možno za nepríjemný zápach môžu pokazené potraviny, preto nezabúdajte na pravidelnú kontrolu trvanlivosti. Zdrojom zápachu však môžu byť aj zle zabalené aromatické jedlá napríklad rôzne druhy syrov, cesnaková nátierka a podobne. Vždy ich uložte do dobre uzavretých nádob. Nasypte sódu na tanierik, položte ju na dno chladničky a nechajte tam cez noc. V prípade citrónovej šťavy ju naneste na vatový tampón a vložte do chladničky. Ako pohlcovač zápachov dobre poslúži aj tanierik s čerstvo zomletou kávou alebo vrecko s neuvarenou ryžou.
Aby bol na jar trávnik pekný
Posledný septembrový týždeň je dôležitý pre prípravu trávnika na zimu. Prvým krokom je jeho posledné kosenie, no nože kosačky nastavte vyššie, aby tráva lepšie odolala mrazu. Po kosení odstráňte burinu a vyhrabte odumreté zvyšky rastlín, ktoré by mohli brániť prístupu vzduchu a vody. Dôležitým krokom je tiež hnojenie – použite hnojivo s vyšším obsahom draslíka, ktorý spevní korene a pomôže trávniku prečkať zimu. Nakoniec trávnik prevzdušnite, aby sa korene lepšie zásobili živinami. Takto ošetrený trávnik bude na jar opäť svieži a zdravý.