Viete, ako uskladniť oblečenie tak, aby nezavadzalo a zároveň ostalo v top stave? Dodržujte tieto kroky:

1. Vždy čisté

Aby ste po dlhej zime vytiahli čisté a nepoškodené letné odevy, treba ich uskladniť čisté. Vyperte všetko pred tým, ako veci zazimujete. Inak by sa mohlo stať, že škvrny, ktoré na nich ostali, už nevyperiete a zároveň by šatstvo mohlo zapáchať. Treba ich aj poriadne presušiť, ak by ste ich uskladnili vlhké, splesniveli by.

2. Skontrolujte symboly

Vždy sa pozrite na symboly, ktoré sú na štítku, aby nedošlo k poškodeniu odevu. Či už ide o madeirové šaty, alebo saténový top, dávajte pozor na to, či môžete oblečenie prať v práčke a na akej teplote. Pri citlivých kúskoch nastavte práčku na ručné pranie, prípadne ich vyperte v rukách.

3. Preč so srsťou

Ak máte doma zvieratko, ktorému padá srsť, pred uskladnením ju odstráňte z oblečenia. Nie je dobré, aby srsť ostala na veciach, z ktorých sa neskôr môže preniesť na čisté kusy. Pomôžte si valčekom, prípadne širokou lepiacou páskou.

4. Správne miesto

Nekrčivé materiály môžete dať do vákuových vriec, čím ušetríte miesto. Najcitlivejšie kúsky z jemných materiálov, ako napríklad letné krčivé šaty, uskladnite oddelene, najlepšie v bavlnených vakoch.

5. Kožené ošetriť

Kožené odevy, prípadne kožené sandále, lodičky alebo kabelku treba ešte pred uskladnením ošetriť. Najskôr ich pretrite vlhkou handričkou, aby ste odstránili nečistoty, prípadne použite bežne dostupné mydlo na kožu. Potom ich nakrémujte prípravkom na kožu, pomôže aj olej a po dôkladnom zaschnutí krému či oleja ich uskladnite.

Kožené ošetriť
Zdroj: shutterstock

Bude sa hodiť

Bojujte s moľami silou prírody

Ak si neviete poradiť s mo- ľami vo svojom šatníku, vyskúšajte naše tipy: Veľmi dôležitou súčasťou skladovania sezónneho oblečenia je pridanie prípravku proti moliam. Každá gazdinka asi pozná guľôčky proti moliam, ktoré sú napustené naftalínom alebo PDB, teda paradichlórbenzénom. No tie sú toxické nielen pre mole, ale aj pre ľudí. Z darov prírody je proti škodcovi, ktorým je moľa šatová, veľmi účinná levanduľa. Pridajte ju k skladovanému šatstvu, ktoré nielen ochráni, ale aj krásne prevonia. Na dlhodobé skladovanie citlivých tkanív sú výborné cédrové triesky alebo olej. Účinný je aj gáfor. Môžete vyskúšať aj vrecúška naplnené sušeným rozmarínom, tymianom, klinčekmi alebo bobkovým listom. Zároveň sú dobrými bojovníkmi proti škodcom v skrini esenciálne oleje z týchto bylín. 

Bude sa hodiť
Zdroj: shutterstock

Dobrá rada

Topánky a kabelky uskladnite do uzatvárateľných škatúľ, prípadne látkových vreciek, aby sa na ne neprášilo.