Nečakaní hostia v šatníku? Zbavte sa molí prírodnými trikmi a ochráňte svoje obľúbené kúsky!
12. 11. 2024, 6:00

Zdroj: shutterstock
Ak si všimnete mole v šatníku, musíte zakročiť skutočne rýchlo, inak sú vaše obľúbené kúsky oblečenia naozaj ohrozené. Ako ich vyhnať prírodnými spôsobmi?
Zdroj: Shutterstock
Zdroj: Shutterstock
Zdroj: shutterstock
Galéria k článku

Zlikvidujte ich
Nenápadné diery v oblečení, ktoré nosíte zriedkavo, sú jasným signálom, že váš šatník obývajú mole. Tento problém sa zvyčajne objavuje najmä pri kúskoch z prírodných materiálov, ako je bavlna alebo vlna. Ak je poškodené práve takéto oblečenie, ide pravdepodobne o mole. Všetky kúsky, ktoré sú podozrivé, je potrebné vyprať, najlepšie pri teplote aspoň 60 °C, aby sa zahubili vajíčka a larvy.
Skvelý tip: Ak ide o odevy, ktoré nemôžete prať pri takej vysokej teplote, môžete ich zmraziť. Stačí ich vložiť do igelitového vrecka a dať na tri dni do mrazničky. Mrazivé teploty zničia larvy aj vajíčka. Po rozmrazení nechajte oblečenie prirodzene rozmrznúť pri izbovej teplote a následne ho vyperte pri bežnej teplote.
Prevencia
Mole sú citlivé na niektoré vône, ktoré im bránia v osídlení šatníka. Jednou z najosvedčenejších metód je použitie levandule. Stačí umiestniť niekoľko sušených vetvičiek rastlinky do látkového vrecúška a dať ho medzi oblečenie.
Vetrajte šatník
Mole preferujú tmavé a vlhké prostredie, preto je pravidelné vetranie a presvetľovanie šatníka účinným spôsobom, ako predchádzať ich výskytu. Často otvárajte skriňu a vpúšťajte do nej svetlo a čerstvý vzduch.
Pred odložením vyprať!
Jednou z najčastejších chýb je ukladanie noseného oblečenia do skrine bez predchádzajúceho prania. Pot, kožné čiastočky a pachy priťahujú mole. Nosené oblečenie nechajte visieť mimo skrine alebo ho umiestnite na stojan na ďalšie nosenie pred praním.
Bude sa hodiť: Babské recepty na odháňanie molí
Staré overené metódy, ktoré používali naše babičky, tiež dokážu pomôcť zatočiť s moľami. Medzi nimi je používanie guľôčok celého čierneho korenia, ktoré sa sype na dno skrine. Jeho intenzívna vôňa mole odpudzuje. Alternatívou môže byť použitie chmeľu, ktorý má podobný účinok ako levanduľa. Vetvičky chmeľu môžete zavesiť priamo medzi oblečenie alebo ich uložiť do vrecka a nechať v skrini.
Na čo nezabudnúť v záhrade? Prekyprite záhony
Prekopanie uvoľňuje pôdu, čo zlepšuje priepustnosť vody a vzduchu. Zároveň umožňuje lepšie premiešanie organického materiálu a živín do pôdy. Na jar bude takto pripravená pôda ľahšie spracovateľná a vhodná na výsadbu. Hlboké prekopanie je vhodné najmä v ťažších, ílovitých pôdach, kde pomáha pôdu prevzdušniť a podporiť tvorbu jemnejšej štruktúry. Povrchové kyprenie môžete zvoliť pri ľahších, piesočnatých pôdach, ktoré sú menej náchylné na zhutnenie.