Ihličky rozsypané na koberci

Živým stromčekom sa nič nevyrovná, kazia to len malé otravné ihličky, ktoré sa vedia dostať všade. Vysávanie pomáha, no ak zakaždým nechcete vyťahovať vysávač, omotajte si kus širokej lepiacej pásky okolo ruky, aby lepiaca plocha smerovala von, a všetko, čo nechcete mať na koberci, sa na ňu nalepí. 

Živica na koberci

Pri živom vianočnom stromčeku vám okrem ihličiek hrozia lepkavé fľaky od živice. Nechajte ju zatvrdnúť, aby sa dala odlúpnuť. Pomôže vám, ak na škvrnu budete jemne prikladať handričku namočenú v alkohole alebo dezinfekčnom prípravku na ruky. Živica o chvíľu stvrdne a vy ju odlúpnete z vlákien koberca.

Dokonale žiarivý príbor

Ak sa vám zdá, že je akýsi zájdený a matný, pomôže horúci kúpeľ, ktorý pripravíte takto: Drez zazátkujte, dno vyložte alobalom (môže byť aj použitý), poukladajte naň príbor, zalejte horúcou vodou a pridajte 2 PL sódy bikarbóny a 2 PL soli. Nechajte pôsobiť 5 minút, jednotlivé kúsky môžete aj pootáčať. Nakoniec opláchnite a vyleštite suchou handričkou.

Staré plechy ako nové

Ak vaše plechy vyzerajú, že majú lepšie časy dávno za sebou, doprajte im takúto kúru: Nasypte na plech vrstvu sódy bikarbóny a postriekajte peroxidom vodíka. Potom nasypte znova ďalšiu vrstvu sódy a nechajte pôsobiť aspoň dve hodiny. Toto zázračné čistiace duo spôsobí, že vaše plechy budú ako nové bez toho, že by ste ich krvopotne museli drhnúť. Stačí zotrieť špongiou.

Sklené ozdoby v bezpečí

Ak máte obľúbené krehké a sklené vianočné ozdôbky, určite sa bojíte, že sa v krabiciach môžu porozbíjať. Tento trik vám ušetrí nervy: Na dno krabice nalepte ešte jednu vrstvu kartónu a na ňu nalepte plastové poháriky. Tie môžete vystlať servítkou. Takto vytvoríte každej ozdôbke bezpečné miesto, kde prečká do ďalších Vianoc.

Vianočné svetielka na kartóne

Po každých Vianociach nás vábi hodiť vianočné svetielka do krabice a viac sa o ne nestarať. Ak ich túžite pracne pol hodiny rozmotávať ďalší rok, nech sa páči! Ak nie, vyskúšajte ich omotať okolo kúska kartónu a takto odložiť do krabice.

Aby sa vám nepomotali, obtočte ich okolo kúsku kartónu.
Zdroj: Shutterstock

Aby vianočná ruža vydžala, čo najdlhšie

Vianočná ruža, hviezda alebo prýštec rozhodne patrí k Vianociam. Je citlivá na chlad, preto ju prenášajte domov z obchodu zabalenú najlepšie v dvoch baleniach papiera. Doma ju však nerozbaľujte hneď, aby nedostala teplotný šok. Nechajte ju zabalenú aspoň hodinu.
Najlepšie miesto: Nedávajte ju na parapet nad radiátor, nemá rada sálavé teplo ani suchý vzduch. Teplota v miestnosti by nemala byť nižšia ako 15 ˚C. Potrebuje dostatok svetla.
Ako ju polievať: Polievajte ju, až keď substrát preschne. Vychádza to asi na jednu až dve zálievky týždenne. Dávajte pozor na to, aby ste ju nepreliali a aby v miske pod kvetináčom nezostala voda. Každé dva týždne jej doprajte hnojivo.
Tajná finta, aby rozkvitla práve na Vianoce: Vždy v októbri ju treba dať na tri až štyri týždne do skrine alebo pod krabicu, aby nemala nijaké svetlo. Vtedy sa jej listy nádherne sfarbia. Nezabudnite ju však polievať.

Pozor: Šťava, ktorá z vianočnej ruže môže vytekať pri poškodení, má dráždivé účinky na sliznicu a pokožku.

Polievajte ju, až keď substrát vyschne.
Zdroj: Shutterstock