Nechcete doma VIANOČNÚ RUŽU pretože je háklivá? OMYL, vydrží aj celý rok! ale doprajte jej TOTO
19. 12. 2024, 14:00

Zdroj: shutterstock
Snažíte sa jej vyhnúť, pretože je náročná? To by bolo škoda! Stačí dodržať niekoľko jednoduchých tipov a tieto pestrofarebné izbové rastliny vám môžu robiť radosť celé mesiace.
Zdroj: shutterstock
Zdroj: shutterstock
Zdroj: shutterstock
Galéria k článku
Ochrana pred chladom
Prýštec najkrajší pochádza z tropických oblastí Mexika, kde rastie pri miernych teplotách po celý rok. Chlad a prievan sú pre túto rastlinu doslova zhubné. Už krátkodobé vystavenie nízkym teplotám, pod 12 °C, môže spôsobiť opadanie listov, preto nekupujte rastliny vystavené v exteriéri alebo v prievane pred obchodom. Rastlinu po kúpe dôkladne zabaľte a čo najrýchlejšie ju doneste domov. Umiestnite ju na teplé miesto mimo dosahu otvorených okien, dverí a studených povrchov. Pre aklimatizáciu môže byť vhodné najskôr ju umiestniť do mierne chladnejšej miestnosti a až potom do obývačky.
Dostatok svetla
Vianočné ruže milujú svetlo. Tma im, naopak, škodí a môže viesť k oslabeniu rastliny. Jej stanovisko by malo byť teda svetlé miesto, ideálne k južne orientovanému oknu. Nebojte sa priameho slnečného svetla, ktoré je v zime slabé a nepoškodí listy.
POZOR!
Hoci majú vianočné ruže rady teplo, prekúrené priestory im neprospievajú. Ideálna teplota pre rastlinu je 18 až 20 °C. Nedávajte ju blízko radiátora, kozuba alebo kachlí. Ak máte podlahové kúrenie, umiestnite ju na stôl alebo vyššiu policu. Čím teplejšia je miestnosť, tým častejšie bude potrebné rastlinu polievať.
Zalievajte s mierou
Jednou z najčastejších chýb pri starostlivosti o vianočné ruže je nadmerné zalievanie. Rastlina zvládne mierne sucho lepšie ako premokrenie, ktoré môže viesť k hnilobe koreňov. Ako zistiť potrebu vody? Substrát by mal byť pred ďalším zalievaním suchý do hĺbky dva až tri centimetre. Ďalším indikátorom je ľahký črepník. Používajte mäkkú vodu izbovej teploty. Nezabudnite po 15 minútach vyliať prebytočnú vodu z misky, aby ste zabránili premočeniu koreňov.
Dobrá rada
V období, keď má vianočná ruža farebné listene (červené, biele, ružové), nie je potrebné ju intenzívne hnojiť. Stačí mierne prihnojenie každé tri až štyri týždne, aby mala dostatok energie na udržanie kvetov.
Na čo nezabudnúť v záhrade? Vianočné darčeky pre vtáky
V hrnci na nízkej teplote roztopte nesolený hovädzí alebo bravčový loj (prípadne kokosový tuk). Do roztopeného tuku pridajte semienka, orechy a sušené ovocie v pomere 1 : 2. Po miernom vychladnutí hmoty ju nalejte do formičiek (napríklad plastových pohárikov) alebo vytvarujte rukami gule. Ak chcete gule zavesiť, vložte do stredu špagát ešte pred stuhnutím. Nechajte ich stuhnúť v chladničke alebo vonku na chladnom mieste. Hotové lojové gule zaveste na stromy alebo kríky, kde sa z nich vtáky potešia a získajú energiu na prežitie zimy.
Bude sa hodiť: Ako zbaviť džínsovinu silného zápachu?
Najmä tá lacnejšia, dovezená z ázijských krajín, vydáva obzvlášť silný zápach chlóru. Často sa ho nezbavíte ani po mnohých praniach. Skúste ju namočiť do nádoby s vlažnou vodou, v ktorej ste rozpustili polovicu šálky sódy bikarbóny vhodnej do domácnosti. Nechajte pôsobiť celú noc, potom bežne vyperte.
Zdroj: shutterstock
vianočná ruža