Najskôr ho poupratujte, poometajte všetky kúty, zotrite parapet, zábradlie, poličky, umyte dlažbu. Potom sa môžete vrhnúť na balkónové sedenie. Či už sa rozhodnete pre ležadlo, skladací, plastový alebo ratanový nábytok, je to na vás. Myslite na praktickosť a účelnosť.

Balkónový priestor si môžete skrášliť aj ozdobami, ako sú zvonkohry, alebo romantickým balkónovým osvetlením. Na trhu je ho momentálne neúrekom. Nezabudnite ani na deku či podsedáky. Azda najkrajším doplnkom balkóna sú kvety.

Ktoré kvety sa hodia?

Ak máte zazimované muškáty, vytiahnite ich. Váš balkón pekne skrášlia aj prvosienky, begónie, taktiež petúnie alebo surfínie. Ak chcete byť originálne, vyskúšajte citrusy, oleander, olivovník či krušpán. Medzi pekné popínavé rastliny patrí okrasná fazuľa, liečivá kráska kapucínka alebo hrachor.

V prípade, že vám to priestor dovoľuje, môžete dopestovať aj bylinky či zeleninu. Každú poteší úroda vlastných cherry paradajok alebo malých papričiek. Na balkóne dopestujete aj jahody, čerstvú voňavú mätu, bazalku alebo tymian.

Muškáty sú stálice.
Muškáty sú stálice.
Zdroj: Shutterstock

Muškáty sú stálice

K najobľúbenejším balkónovkám patria klasické muškáty. Ich výhodou je nepretržité kvitnutie, kvitnú až do prvých mrazov. Rady sa vyhrievajú na slniečku, preto je pre ne ideálne slnečné stanovište. Sú nenáročné na pestovanie. Pelargónie, teda muškáty sú dostupné v rôznych odrodách a v širokej škále farieb. Možno ich medzi sebou kombinovať a zároveň pekne vyniknú vo výsadbe s inými kvetmi.

Kúpiť si môžete už predpestované kusy alebo semeno a sadenice si dopestujete samy. Máte možnosť každý rok si kupovať nové alebo staré nechať prezimovať na chladnejšom tmavom mieste. Muškáty majú rady teplo, svetlo a neprekáža im ani sucho. No v horúcom počasí ich treba chrániť, aby sa im neuvarili korene v črepníkoch. Najmä v lete im doprajte poriadnu zálievku. Ak ich budete pravidelne prihnojovať, odvďačia sa bohatým kvitnutím.

Ako rozmnožíte muškáty?

Úplne jednoducho, zvládne to každá. Z rastliny vyberte nekvitnúce zdravé výhonky. Zrežte pod listom. Takýto odrezok môžete rozdeliť na malé časti, vždy režte pod listami. Spodné listy odstráňte a odrezky napichajte do substrátu na rozmnožovanie. Je vhodné natiahnuť na črepník napríklad plastové vrecúško, uchová sa tak vlhkosť aj teplota. Keď sa vytvoria korienky, môžete muškáty presadiť do črepníka.

Spodné listy odstráňte a odrezky napichajte do substrátu na rozmnožovanie.
Spodné listy odstráňte a odrezky napichajte do substrátu na rozmnožovanie.
Zdroj: Shutterstock

Skvelý tip na škodce

Ak ste mali muškáty vnútri a napadol ich hmyz, skúste medzi rastlinky vložiť strúčik cesnaku. Ďalšou možnosťou je miska s octom, ktorú položíte na parapetnú dosku. Odoženie to hmyz.