Reklama

Nemeškajte, termín podania daňového priznania sa kráti

Termín na podanie daňového priznania je už len

Zdroj: Shutterstock

Reklama

Nestihli ste ešte podať daňové priznanie? Nezostáva vám veľa času. Nestíhate ho podať osobne? Pošlite ho poštou, ale nezabudnite ho podpísať.

Ak ste dosiahli príjmy vyššie než je 50 percent sumy nezdaniteľnej časti základu dane na daňovníka, máte povinnosť podať daňové priznanie. Za zdaňovacie obdobie 2009 ide o sumu 2 012,85 eura.

Daňové priznanie podávate na daňový úrad v mieste vášho trvalého bydliska aj v prípade, že vykážete stratu. Okrem toho je dôležité, aby ste k priznaniu priložili aj všetky dôležité kópie dokladov, ktoré preukazujú výšku vašich príjmov. Aj keď tlačivo vyplníte správne, ale zabudnete ho podpísať, vedzte, že vaša námaha bola márna, pretože je neplatné.

Kedy sa podáva priznanie?

Daňové priznanie sa podáva do troch kalendárnych mesiacov po uplynutí zdaňovacieho obdobia. V praxi to značí, že za uplynulý rok sa podáva v období od 1. januára 2010 do 31. marca 2010. Ak sa v daňovom priznaní pomýlite a odovzdáte ho, máte možnosť do 31. marca 2010 podať opravné daňové priznanie, v ktorom uvediete správne údaje.

Takéto priznanie určite nezabudnite označiť tak, aby bolo zrejmé, že ide o opravné priznanie. Ak sa vám nepodarí chybu odstrániť ani v opravnom priznaní a zistíte to až po 31. marci 2010, musíte podať dodatočné, nie opravné daňové priznanie. Túto skutočnosť označíte na tlačive daňového priznania zaškrtnutím príslušného rámčeka.

Neplaťte, zarobte si!

Ak ste študentom alebo dôchodcom a nelení sa vám, aj vy podajte daňové priznanie. Nemusí to nutne znamenať, že pracujete. Napísať priznanie sa oplatí napríklad dôchodcovi, ktorý v minulom roku zarobil menej ako 2 012, 85 eura. V takomto prípade štát vracia celú sumu dane, ktorú mu strhol zamestnávateľ. Dobrá správa je, že rovnako sú na tom aj študenti.

Pozor na sankcie

  • Ak podáte priznanie po 31. marci, minimálna pokuta pre fyzickú osobu je 33,19 eura.
  • Minimálna pokuta pre firmu z omeškania podania je 66,38 eura, najviac 16 596,95 eura.
  • Najnižšia pokuta pre právnickú osobu, ak sám daň neprizná a vyzve ju na to správca, predstavuje 1 659,69 eura. Najnižšia pokuta pre fyzickú osobu v takomto prípade je 331,93 eura.
  • Najvyššia pokuta sa vyšplhá až do výšky 49 790,87 eura.

Ak zdaníte menej, ako by ste mali, tak:

  • pokuta predstavuje trojnásobok základnej úrokovej sadzby Európskej centrálnej banky
  • úrok bude vypočítaný tak, že sa vyráta suma medzi tým, čo zaplatíte a mali ste zaplatiť
  • ak sa pri výpočte príde na sumu do 16,60 eura, sankčný úrok sa neuloží