Kto chce mať vlastné zdravé zuby do vysokého veku, mal by si ich čistiť dvakrát denne a dvakrát do roka navštevovať zubára. Kto si zuby čistí trikrát denne, nielenže chráni chrup pred kazmi, ale tiež u seba znižuje riziko rozvoja cukrovky typu dva. Prečo to tak je, nie je jasné, ale vyplýva to z analýzy správania a zdravie 190-tisíc osôb.

Ako predchádzať cukrovke?
Zdroj: Shutterstock

Vedci z Južnej Kórey sledovali 190-tisíc osôb po dobu desiatich rokov. V skupine, ktorá si čistila zuby trikrát denne, za sledované obdobie ochorelo na diabetes typu dva o štrnásť percent menej jedincov. Naopak v skupine, ktorá trpela zápalmi ďasien, bol diabetes o šestnásť percent častejší. Riziko cukrovky rastie tiež s tým, ako ľudia prichádzajú o svoje zuby.

Ako predchádzať cukrovke?
Zdroj: Shutterstock

Zrejme to všetko súvisí s výživou a životným štýlom. Ľudia, ktorí si trikrát denne čistia zuby, viac dbajú nielen na zdravie chrupu, ale aj na celkovú kondíciu, lepšie sa stravujú a športujú. Tým pádom je u nich tiež nižšie riziko diabetu. Naopak zápalmi ďasien a vysokou kazivosťou zubov trpia častejšie ľudia, ktorí fajčia a konzumujú nadmerné množstvo alkoholu, jedia nezdravo a menej sa pohybujú.

Kto si zuby čistí trikrát denne, nielenže chráni chrup pred kazmi, ale tiež u seba znižuje riziko rozvoja cukrovky typu dva.
Zdroj: getty images

Avšak je možný ešte iný príčinný vzťah. Vie sa totiž, že baktérie spôsobujúce zápaly ďasien produkujú do tela toxíny a samy prenikajú do obehovej sústavy. Tieto zápalové látky a toxíny pritom poškodzujú nielen srdce a cievy a zvyšujú riziko mŕtvice a infarktu, ale zrejme tiež zvyšujú riziko rozvoja diabetu. "Lepšia ústna hygiena môže súvisieť so zníženým rizikom výskytu cukrovky," tvrdí doktor Tae-Džin Song z Univerzity v Soule.