Vyberajte len čerstvé!

Čerstvé mäso by malo mať červenú farbu (záleží však aj od druhu) a suchý povrch. V mieste rezu je čerstvé mäso lesklé a nelepí sa.

Hovädzie mäso, hlavne to dobre odležané, je tmavšie ako bravčové, teľacie je však ružovo-červené, jahňacie ružovo-biele a hydinové má typickú bledoružovú farbu. Mäso z mladých zvierat je vždy svetlejšie, u starších kusov tmavšie, teľacie alebo jahňacie má jemné vlákna, zatiaľ čo mäso z mladých býkov je hrubšie.

Dávajte si pozor na otlačené miesta na povrchu, ktoré môžu byť známkou dlhého skladovania. Mramorovanie, ktoré vytvára tuk v svalovom tkanive, je známkou kvality. Tieto tenké vrstvičky tuku zaisťujú, že mäso zostane pri príprave mäkké a šťavnaté. Čerstvé mäso má slabú, mierne kyslastú vôňu, zatiaľ čo staršie kusy sú cítiť mierne sladkasto a zatuchnuto.

Ako správne krájať?

U každého mäsa je dôležité, ako sa krája. Vykostené časti sa delia podľa jeho upotrebiteľnosti pred prípravou jedál na kusy a porcie (na plátky, rezne, rebierka, roštenky, kocky).

Mäso na porcie sa krája naprieč vlákien. Takéto porcie sú po úprave krehkejšie a šťavnatejšie.

K príprave mäsa varením a na pečienku krájajte mäso pozdĺž vlákien na podlhovasté kusy.

Zadné hovädzie mäso určené na závitky alebo roládu sa krája rovnobežne s priebehom svalových vlákien. Dá sa totiž potom dobre stáčať.

Hydina sa odporúča krájať po vlákne.

Ako mäso skladovať?

Mäso je vhodné spracovať do 2 dní od nákupu. V závislosti na druhu vydrží v chladničke 2 až 4 dni. Pamätajte, že surové mäso by sa nemalo skladovať v blízkosti zeleniny a mliečnych výrobkov.

Mäso uchovávajte v najnižšej priehradke s nižšou vlhkosťou v uzavretej nádobe pri teplote 0 až 5 ° C. Hovädziemu kratšie odležanie prospeje, pretože dozreje a stane sa chutnejšie a ľahšie stráviteľné.

Vnútornosti skladujte maximálne 1 až 2 dni. Surové mleté mäso zásadne spotrebujte ešte v ten istý deň, kedy ste ho kúpili.

Pred akoukoľvek úpravou mäso krátko opláchnite v studenej vode a potom mäso vždy osušte.

Aké druhy sú najlepšie...

Na vyprážanie - mäso mladých zvierat, nakrájané na rezne či kotlety.

Na minútky - dobre odležané hovädzie mäso, zo sviečkovice alebo roštenky, z mladého kusa aj z plátkov stehna. Z teľacieho, bravčového, srnčieho a ovčieho používajte stehna a kotlety, z bravčového i krkovičku.

Pri príprave na rošte sa používa rovnaké mäso ako na minútky. Vhodné sú menšie kusy mäsa, ktoré sa rýchlo prepečú - bifteky, prúžky pečene, slaniny, ale aj porciovaná kurčatá, ryby, mletá mäsa