Odteraz už budete mať mäkké a voňavé uteráky: Super tipy, ako ich zbaviť nepríjemného zápachu
14. 7. 2019, 15:00 (aktualizované: 11. 7. 2024, 9:18)

Zdroj: Shutterstock
Každá z nás chce, aby naše uteráky boli mäkučké, bez zápachu a samozrejme savé. Skúste tieto rady, budete príjemne prekvapené.
1. Ako zbaviť uteráky nepríjemného zápachu?
Nikto nemá rád páchnuce uteráky, a to hlavne po tom, čo sa práve osprchoval. Ak teda vaše vypraté uteráky stále nepríjemne "smrdia", skúste ich vyprať v naozaj horúcej vode spolu s 1 až 2 šálkami octu. Potom ich vyperte ešte raz s obvyklým pracím prostriedkom. A po utretí sa vždy uistite, že ste svoj uterák dobre zavesili, aby mohol úplne vyschnúť.

Zdroj: Shutterstock
Spodnú bielizeň a uteráky nikdy neperte na 30-ke.
2. Čo robiť, keď zle sajú?
Verte tomu alebo nie, toto je bežný problém novších uterákov. Ak ich vyperiete a vysušíte päťkrát alebo viackrát, pomôžete tým zvýšiť ich savosť. Opakované pranie odstráni chemické látky, ktoré výrobcovia používajú, aby boli uteráky v obchode na dotyk mäkké, a tiež niektoré farbivá, ktoré zapríčiňujú, že uterák nesaje vlhkosť.
Zdroj: Shutterstock
Máte drsné uteráky? TOTO robíte zle.
3. Sú drsné ako šmirgľový papier
Nikto nechce, aby jeho uteráky boli drsné ako strúhadlo. Málokto ale tuší, že paradoxne je najväčšou chybou pridávanie aviváže do plákania. Vlákna sa tým totiž doslova prilepia k sebe a uterák už nebude nikdy nadýchaný ako predtým. Ideálne jevysušiť ich v sušičke, pokiaľ ju nemáte, vyberte šnúru. Nikdy ich nesušte na horúcich radiátoroch, vlákna sa polámu a uterák sa poškodí.
Zdroj: Shutterstock
Máte drsné uteráky? TOTO robíte zle.
4. Dráždia pokožku
Nepreháňajte to s pracím prostriedkom. Aj tu platí, že menej je niekedy viac. Veľkorysé dávkovanie pracieho prostriedku je častou chybou. Vždy postupujte podľa odporúčaného dávkovania. Keď to neurobíte, bielizeň tak nielen lepšie nevyperiete, ale bude vás to stáť aj viac peňazí. Ak nemáte práčku so špeciálnym programom (vyhodnocuje kvalitu vypúšťanej vody, a ak v nej objaví ešte špinu alebo prací prostriedok, pridáva ďalšie plákanie), prášok alebo gél môžu zostať v oblečení a potom dráždiť pokožku.
Zdroj: Shutterstock
Chcete mať hebké uteráky? Zaberie lacný trik.
5. Vlákna z nich sú všade
Aj v tomto prípade platí, že najlepšie je osušky a uteráky vyprať. Niekoľkonásobné vypranie, vyplákanie a vysušenie by malo voľné vlákna odstrániť.
Zdroj: Shutterstock
Chcete mať hebké uteráky? Zaberie lacný trik.
6. Sú vyblednuté
Ak chcete, aby vaše uteráky zostali stále rovnako farebné, pridajte do prvého prania spoločne s pracím prostriedkom aj 1 až 2 hrnčeky octu. Potom ich vysušte podľa pokynov výrobcu.
Zdroj: profimedia.sk
Ilustračná fotografia
7. Radšej ako prášok použite gél
Správna starostlivosť sa začína ešte pred prvým použitím, kedy je potrebné uterák "sprať" spoločne s inou rovnako farebnou bielizňou, a to najlepšie na štyridsať stupňov, aby sa vlákna zatiahli. Radšej ako prášok použite gél.
Zdroj: Shutterstock
Ak ukladáte do skrine šaty, dávajte na seba maximálne 5 vecí.
8. Zabudnite na chlórové bielidlo
Pokiaľ je na uteráku uvedené, že pre neho nie je vhodné použitie chlórového bielidla, nepoužívajte ho! Dokonca aj niektoré biele uteráky majú povrchovú úpravu, ktorá by nemala byť bielená. Môže to časom oslabiť vlákna a spôsobiť, že uteráky budú menej savé.
Zdroj: Shutterstock
Chcete mať hebké uteráky? Zaberie lacný trik.
9. Štítok sa oplatí čítať
Prečítajte si starostlivo štítok na uteráku predtým, než ho budete prať. V práčke perte uteráky vždy pri odporúčanej teplote a len s podobnými farbami.
Zdroj: Shutterstock
Mydlo nastrúhajte na jemnom strúhadle.