Omáčku, dip alebo dresing? Podľa čoho si vyberať?
16. 6. 2010, 16:00 (aktualizované: 11. 7. 2024, 13:19)

Zdroj: Shutterstock
Grilovaným špecialitám namočeným v chutnej tatárskej či dipoch pripravených z majonézy a iných prísad už k dokonalosti nič nechýba.
Chcete si vybrať prísadu, ktorá čo najmenej zaťaží váš žalúdok? Potom si všímajte etikety na daných výrobkoch a vyberte si tie druhy tatárskej omáčky alebo majonézy, ktoré sú bohatým zdrojom esenciálnych omega-9, omega-6 a omega-3 mastných kyselín a obsahujú málo cholesterolu.
„Takéto výrobky na našom trhu existujú a pri ich striedmej konzumácii ich možno považovať za súčasť vyváženej a pre zdravie prospešnej výživy.“ MUDr. Peter Minárik však jedným dychom dodáva, aby sme predsa len nezabúdali, že i majonézy pripravené zo zdravých surovín, aj ich light verzie, sú pomerne tučné. Zjesť na posedenie 100 g tatárskej omáčky alebo dipu nie je práve najlepší nápad.
Keď si chcete pripraviť chutný dip – omáčku, do ktorej namáčate grilované špeciality, ako základ použite majonézu. „Tá je síce vysoko kalorická, ale ak ju budete konzumovať striedmo a pridáte do nej napríklad orechy, ktoré predstavujú zdravý tuk, určite si neublížite,“ tvrdí odborník na zdravú výživu. Celkový charakter jedla, to, či je zdravé, alebo nezdravé, udávajú ingrediencie.
Recept na dip
Blue cheese dip
Na 4 porcie potrebujeme:
• 4 lyžice tatárskej omáčky
• 80 g syra Niva
• hrsť sekanej pažítky
Nivu postrúhame najemno, zmiešame s nasekanou pažítkou a tatárskou omáčkou. Dip je vhodný k červenému mäsu alebo na namáčanie surovej zeleniny (mrkva, zelerová vňať...).
Dip s olivami
Na 4 porcie potrebujeme:
• 6 lyžíc vykôstkovaných čiernych olív
• 4 lyžice tatárskej omáčky
• 2 lyžice vínneho octu
• soľ, korenie, 1 strúčik cesnaku
• oregano alebo tymian
Olivy nasekajte nadrobno, zmiešajte s prelisovaným cesnakom a ostatnými prísadami, nechajte hodinu odležať. Podávajte k pečenej zelenine, rybe alebo ku grilovanému pečivu.
Radšej domácu alebo kúpenú?
Aj keď sa mnohé gazdinky spoliehajú viac na vlastnú výrobu, pravdou je, že vysoké riziko nákazy salmonelózou sa týka najmä domácej majonézy, ktorá sa pripravuje zo surových vajec, pričom v domácich podmienkach nemáme šancu zistiť, či v nich už nie sú zárodky salmonely. „Kupovaná majonéza sa vyrába z tepelne ošetrených, pasterizovaných vajec, ktoré sú zbavené všetkych škodlivých mikroorganizmov. Pri takto ošetrených výrobkoch v neporušených obaloch je nákaza salmonelózou vylúčená,“ zdôrazňuje lekár, ktorý by konzumáciu domácej majonézy radšej neriskoval.
Prečo radšej majonézu z obchodu?
Kvalitné výrobky od renomovaných výrobcov, ako je napríklad Hellmann`s, sa pravidelne kontrolujú v mikrobiologických laboratóriách.
• Nepravdepodobná je aj kontaminácia už hotového výrobku, pretože ocot, ktorý sa v ňom nachádza, vytvára kyslé prostredie, ktoré bráni množeniu patogénnych mikroorganizmov.
• Otvorený pohár majonézy vydrží aj 4 týždne, keď ju uskladníte v chladničke alebo v chladiacej taške pri teplote max. +8 °C. Vyššie teploty môžu spôsobiť množenie mikroorganizmov, kvasiniek alebo mliečnych baktérií, ktoré síce zdravie neohrozujú, ale výrobok chuťovo znehodnocujú.
• Doma vyrobená majonéza sa výrobku z obchodu môže vyrovnať chuťovo, ale z nutričnej stránky nebude mať nikdy takú štruktúru, zato vždy bude viesť k riziku nákazy salmonelózou.
Viac zaujímavých článkov nájdete v prílohe Nový Čas Zdravie, každý piatok v denníku Nový Čas!