1. Trik s investovaním

Zlákala vás ponuka výhodného investovania, ktorú ste videli v reklame alebo vám prišla na e-mail? Fiktívny broker vás vyzval poskytnúť údaje o karte? Podvodníci sa spoliehajú na to, že transakciu autorizujete, ale vy majte na pamäti, že nikdy nedávame vzdialený prístup do počítača cudzím ľudom.

2. Podvody na online bazároch

Ak inzerujete tovar, podvodníci sa budú tváriť ako záujemcovia o kúpu. Zvyčajne vám pošlú link na falošnú kuriérsku službu, ktorá môže pôsobiť ako známa spoločnosť. Cez priložený link vás vyzvú zadať prihlasovacie údaje, údaje o karte, prípadne výšku zostatku na účte napríklad z dôvodu „prepojenia účtu“. V skutočnosti chcú len vylákať citlivé údaje. Nezabudnite, že kupujúcemu stačí číslo účtu! Určite nepotrebuje údaje o karte, ktorá slúži na platenie.

3. Falošné e-maily alebo SMS

Tieto falošné e-maily alebo SMS vyzerajú, akoby vám ich poslala vaša banka. Ste vyzvaný na odblokovanie účtu alebo na včasnú aktiváciu novej služby. Správa vždy obsahuje link na falošnú stránku na prihlásenie sa do internet bankingu. Neklikajte na žiadny pripojený link/odkaz a obráťte sa na kontaktné centrum banky.


4. Telefonáty? Nie

Telefonát môže pôsobiť akoby z banky či polície. Podvodník vás napríklad vyzve, aby ste z dôvodu bezpečnosti presunuli financie na „bezpečný“ účet, ktorý však patrí podvodníkovi. Nikomu údaje nedávajte, banka klientom nikdy nevolá ohľadne presunu financií na bezpečný účet.

Držte sa tohto jediného!

Nikdy nikomu nedávajte svoje citlivé údaje o karte či prístupy do elektronického bankovníctva!