Prevonia skrine

Nemusíte utrácať za voňavé vrecká, ktoré majú prevoňať bielizeň. Vytvorte si vlastné a bude vás to stáť len pár drobných. Stačí si zohnať niekoľko malých látkových vreciek, ktoré naplníte sušenou a pomletou pomarančovou kôrou. Tie môžete poukladať do skríň aj bielizníkov alebo na miesta v byte, kde chcete osviežiť vzduch.

Bonus navyše: Tieto vrecká vďaka obsahu silice odpudzujú šatové mole.

Ako šupky sušiť: Ideálne na slniečku. Počas jesene a zimy to môžete urýchliť tak, že kôru rozprestriete na plech vystlaný papierom na pečenie a budete sušiť v rúre 25 až 30 minút pri teplote 100 °C.

Zbaví vás zápachu z topánok

Pomarančová šupka vás zachráni, ak sa po vyzutí z topánok šíri nevábna vôňa. Kôru z čerstvo olúpaného pomaranča zabaľte do papiera na pečenie alebo dajte do priedušného pláteného vrecka a vložte do topánok na 24 hodín. Pomarančová kôra do seba natiahne nežiaduce pachy a topánky budú voňať sviežou vôňou.

Odpudzuje hmyz

Kým nám sa vôňa citrusov páči, mravcom, muchám a komárom sa nepozdáva obsiahnutá silica. Preto nemusíte na odpudzovanie hmyzu používať chemické prostriedky. Nastrúhajte čerstvú pomarančovú kôru a vytvorte malé kôpky na miestach, kde sa hmyz často vyskytuje. Ak vás trápia mravce, dajte čerstvo olúpanú pomarančovú kôru z jedného väčšieho pomaranča do mixéra, zalejte dvoma decilitrami vody a rozmixujte. Vzniknutú zmes nalejte priamo do mraveniska alebo na mravčie cestičky.

Kôra vyčistí aj rôzne šmuhy.
Kôra vyčistí aj rôzne šmuhy.
Zdroj: Shutterstock

Vyčistí mikrovlnku

Mikrovlnku môžete vyčistiť pomocou citrusov. V prípade pomaranča stačí kôru vložiť do misky, zaliať vodou a umiestniť do mikrovlnky. Potom misku s kôrou a vodou nechajte ohrievať asi 7 minút, misku vyberte a pomocou handričky utrite vnútornú časť spotrebiča. Oproti bežným spôsobom čistenia je to ekologické. Navyše z mikrovlnky nie sú cítiť čistiace chemikálie, ktorých výpary by sa vám mohli dostať do jedla.

Odstraňuje škvrny

Máte aj po umytí na pohároch nepekné šmuhy? Potom môžete skúsiť do umývačky vložiť pomarančovú kôru a uvidíte, že vás žiadne šmuhy na pohároch už nebudú trápiť. Ak vás hnevajú nevzhľadné vodné škvrny na kovových predmetoch, olej obsiahnutý v pomarančovej kôre ich prirodzene odstráni. Len šupkou trite predmet, až ho vyleštíte.

Univerzálny čistič

Z pomarančovej kôry môžete vyrobiť univerzálny čistič, ktorý využijete v celej domácnosti napríklad pri čistení povrchov, podláh a okien. Výhoda je, že neobsahuje žiadne agresívne chemické látky a vyjde vás na pár centov. Navyše príjemne vonia. Ako na to? Stačí zmiešať ocot s pomarančovou kôrou a nechať týždeň lúhovať. Nakoniec roztok prelejte do nádoby s rozprašovačom a používajte pri upratovaní. Pred použitím zakaždým pretrepte.