Preskočiť na hlavný obsah
Reklama

Pomôcť s upchatým odtokom sa dá aj bez chémie: Nasypte tam TOTO, počkajte 15 minút a... WOW!

Čistiť odtoky by ste mali pravidelne.

Zdroj: Shutterstock

Reklama
Soňa Andrisíková

Soňa Andrisíková

redaktorka týždenníka Nový Čas pre ženy

Vlasy, zvyšky jedla, kávová usadenina, olej... Toto všetko a mnohé iné môžu odpad zapchať a voda nedokáže poriadne odtekať. My vám poradíme, ako sa upchatia zbaviť, a to svojpomocne.

1. Stavte na klasiku

Prvým pomocníkom je starý známy gumový zvon. Väčšinou sa nachádza v základnej výbave každej domácnosti. Funguje na princípe tlaku. Najskôr upchajte prepadový otvor, napríklad kusom látky. Použitím zvona vytvoríte silný tlak a upchatý odtok uvoľníte. No ani ten nemusí byť vždy účinný. Záleží na tom, ako veľmi je odpad zanesený nečistotami.

2. Rozoberte sifón

Ak to nejde zvonom, musíte si pomôcť rozobratím sifónu. Nerobte to však pred tým, ako si nachystáte náradie. Na odbiehanie je potom neskoro. Pripravte si vedierko, do ktorého po rozobratí necháte odtiecť vodu s nečistotami. Na záver sifón znova namontujte a pevne utiahnite.

3. Až do hĺbky

Môže sa stať, že nečistoty sú už hlboko v odtoku. V takom prípade použite špirálu na čistenie odpadu. Dá sa objednať cez internet, ak ju nemáte doma. Niekto ju pozná pod názvom kanalizačné pero. Rozoberte sifón, špirálu vložte do potrubia a točte proti smeru hodinových ručičiek. Ak narazíte na prekážku, môžete mierne zatlačiť a točiť do oboch strán. Ako budete vedieť, že ste boj vyhrali? Voda začne odtekať. Sifón znova zmontujte a vyskúšajte odtekanie odpadu.

4. Je tu aj chémia

Ďalšia možnosť, ako si poradiť s upchatým odtokom, je použiť chémiu. Na trhu je mnoho dostupných výrobkov a chemických prípravkov v rôznych formách. V tomto prípade je na prvom mieste bezpečnosť. Postupujte vždy podľa návodu a majte ochranné pomôcky. Najmä rukavice, no niekedy treba i okuliare. Nenakláňajte sa nad odtok, pretože niektoré chemikálie môžu bublať.

Bez chémie na upchatý odtok

Pomôcť s upchatým odtokom sa dá aj bez chémie. Do odtoku nasypte pol šálky jedlej sódy a pol šálky octu. Počkajte pätnásť minút a zalejte vriacou vodou. Po naliatí vody ihneď odstúpte, zložky reagujú a vybublajú von. Môže sa vytvoriť gejzír.

Robte preventívne opatrenia

Ako predísť upchatiu odtoku v kuchyni a kúpeľni? Jednoducho! V prvom rade nelejte použitý prepálený olej do drezu. Zvyšky jedál, ktoré ostanú na tanieri, pred umývaním riadu vyhoďte do odpadkového koša, do odtoku nepatria. V kúpeľni sú najväčším postrachom vlasy. Prevenciou sú sitká, plastové či kovové, ktoré zabránia vlasom v odtoku. Ale aj tie musíte pravidelne čistiť.

Zdieľať

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Je ten správny čas! Urobte veľké letné upratovanie: Toto by ste mali počas leta stihnúť

    Vyberáme pre vás niečo PLUS

    Autor článku

    Soňa Andrisíková

    redaktorka týždenníka Nový Čas pre ženy

    Ako študentka som sa vždy tešila na nové vydanie Nového Času pre ženy a jeho pestrý obsah. Dnes mám to šťastie, že ho spolu s mojimi kolegyňami tvorím pre vás aj ja a veľmi ma to baví. Rada prinášam v jednotlivých rubrikách nové informácie, zaujímavé postrehy, i moje vlastné myšlienky. Okrem domácnosti, vzťahov, zdravia, ezoteriky či hlavnej témy, píšem aj skutočné príbehy, ktoré sa stali mojou srdcovkou. Keď som začala spracovávať príbehy, ktoré vytvoril sám život, prišla tá najväčšia radosť z práce v časopise. Rada dostávam do povedomia osudy žien, ktoré nemajú v živote na ružiach ustlané a napriek tomu sa nevzdali. Rovnako obľubujem také, v ktorých sa ženy inšpirujú navzájom. Vďaka nim i ja sama napredujem.