1. Stavte na klasiku

Prvým pomocníkom je starý známy gumový zvon. Väčšinou sa nachádza v základnej výbave každej domácnosti. Funguje na princípe tlaku. Najskôr upchajte prepadový otvor, napríklad kusom látky. Použitím zvona vytvoríte silný tlak a upchatý odtok uvoľníte. No ani ten nemusí byť vždy účinný. Záleží na tom, ako veľmi je odpad zanesený nečistotami.

2. Rozoberte sifón

Ak to nejde zvonom, musíte si pomôcť rozobratím sifónu. Nerobte to však pred tým, ako si nachystáte náradie. Na odbiehanie je potom neskoro. Pripravte si vedierko, do ktorého po rozobratí necháte odtiecť vodu s nečistotami. Na záver sifón znova namontujte a pevne utiahnite.

3. Až do hĺbky

Môže sa stať, že nečistoty sú už hlboko v odtoku. V takom prípade použite špirálu na čistenie odpadu. Dá sa objednať cez internet, ak ju nemáte doma. Niekto ju pozná pod názvom kanalizačné pero. Rozoberte sifón, špirálu vložte do potrubia a točte proti smeru hodinových ručičiek. Ak narazíte na prekážku, môžete mierne zatlačiť a točiť do oboch strán. Ako budete vedieť, že ste boj vyhrali? Voda začne odtekať. Sifón znova zmontujte a vyskúšajte odtekanie odpadu.

4. Je tu aj chémia

Ďalšia možnosť, ako si poradiť s upchatým odtokom, je použiť chémiu. Na trhu je mnoho dostupných výrobkov a chemických prípravkov v rôznych formách. V tomto prípade je na prvom mieste bezpečnosť. Postupujte vždy podľa návodu a majte ochranné pomôcky. Najmä rukavice, no niekedy treba i okuliare. Nenakláňajte sa nad odtok, pretože niektoré chemikálie môžu bublať.

Bez chémie na upchatý odtok

Pomôcť s upchatým odtokom sa dá aj bez chémie. Do odtoku nasypte pol šálky jedlej sódy a pol šálky octu. Počkajte pätnásť minút a zalejte vriacou vodou. Po naliatí vody ihneď odstúpte, zložky reagujú a vybublajú von. Môže sa vytvoriť gejzír.

Robte preventívne opatrenia

Ako predísť upchatiu odtoku v kuchyni a kúpeľni? Jednoducho! V prvom rade nelejte použitý prepálený olej do drezu. Zvyšky jedál, ktoré ostanú na tanieri, pred umývaním riadu vyhoďte do odpadkového koša, do odtoku nepatria. V kúpeľni sú najväčším postrachom vlasy. Prevenciou sú sitká, plastové či kovové, ktoré zabránia vlasom v odtoku. Ale aj tie musíte pravidelne čistiť.