Reklama

Trápi vás večne upchatý odtok? Zaručený tip, ako ho vyčistiť: Hravo to zvládnete aj sami!

Čo robiť, aby sifón zostal čistý?

Zdroj: Shutterstock

Reklama

Poradíme vám, čomu sa treba vyhnúť, aby sa sifón neupchával, ale aj krok za krokom, ako si ho sama vyčistíte.

Postup, ako si vyčistiť sifón

Základným cieľom vašej vodoinštalačnej práce by malo byť rozobratie sifónu, jeho vyčistenie a následné zmontovanie. Tu je návod, ako to zvládnete:

➊ Vopred si zabezpečte veci, ktoré budete potrebovať. Určite si nachystajte gumené rukavice, handru alebo hubku, vedro, skrutkovač a čistiaci prostriedok.

➋ Ubezpečte sa, že ste zastavili vodu. Umiestnite vedro tesne pod sifón, očakávajte, že po uvoľnení sifónu z neho vytečie obsah do vedra.

➌ Povoľte spodnú zátku sifónu. Ak by vám to nešlo len rukami, použite hasák. Počkajte, kým obsah sifónu vytečie do vedra.

➍ Skrutkovačom uvoľnite v umývadle skrutku, ktorá je umiestnená v strede sitka. Sifón sa tak definitívne uvoľní a bude pripravený na čistenie.

➎ Takto rozobratý sifón vyčistite hubkou, ideálne vo vedre s vodou a čistiacim prostriedkom. Určite na prečistenie nebude stačiť voda, potrebujete zneškodniť baktérie.

➏ Dôkladne vyčistený sifón znova namontujte k umývadlu. Buďte precízna, všetko musí byť dostatočne utiahnuté. Vyhnete sa tak nepríjemným problémom pri kvapkaní vody na podlahu.

Čo tam určite nepatrí

1. Rúry nemajú rady tuk

Dresing zo šalátu alebo olej z fritézy vždy vylejte do odpadkov. Pretože pokrmový tuk sa začne hromadiť v odtoku a nielenže po čase začne páchnuť, ale aj tuhnúť.

2. Pozor pri umývaní riadu

Pri umývaní tanierov sa niekedy dostanú do umývadla aj zvyšky jedla z taniera, ktoré môžu upchať odtokovú rúru. Okrem toho zvýšia živinový podiel v odpadovej vode a to láka krysy. Preto určite používajte odtokové sitko a zachytené veci vyhoďte do koša.

3. Chemikálie a lieky

Farby, záhradné jedy a lieky obsahujú toxické alebo vysoko koncentrované látky, ktoré by nemali preniknúť do odtokovej vody, inak môžu uškodiť životnému prostrediu. Mali by ste ich preto vrátiť do lekárne alebo dať odborne recyklovať.

Odborníčka radí:

Lenka Hurná, špecialistka výrobnej legislatívy 
zo spoločnosti Unilever

Ako často čistiť sifón umývadla?

Keď voda slabo odteká alebo neodteká vôbec, prípadne ak zo sifónu cítiť nepríjemný zápach. Existujú prípravky, ktoré sa môžu používať aj preventívne, pretože svojím zložením pôsobia proti tvorbe nových usadenín. Ale existujú aj prípravky, ktoré majú dezinfekčný účinok.

Čo spôsobuje upchatie umývadla?

Väčšinou sú to zvyšky mydla, vlasy, zvyšky potravy alebo tuk.

Akých chýb sa vyvarovať?

Pri chemickom čistení odtoku (použitie čistiaceho prípravku) je potrebné dodržiavať návod na použitie. Dávajte pozor hlavne na to, aby ste použili správne dávkovanie a dodržali čas pôsobenia prípravku.

Čo sa môže stať v prípade, že presiahneme čas pôsobenia prípravku v odtoku?

Čistiace prípravky na čistenie odpadu sú väčšinou vysokokoncentrované žieravé zmesi. Mohlo by dôjsť k poškodeniu odpadového potrubia, prípadne kovových častí odpadu.