1. Susedovo lístie

Ak na váš pozemok prerastú konáre zo susedovho stromu, nemôžete ich len tak orezať. Ani v prípade, že ihličie či lístie padá do vašich odkvapov či na chodník. Až po vyzvaní na ich odstránenie alebo ak dokážete, že vám tie odkvapy poškodili, môžete vziať nožnice do ruky.

2. Pozor na hmlu

Najväčšie riziko na cestách nespôsobuje ani tak súvislá hmla, ako skôr ohraničené oblasti či pásy hmly, ktoré visia nad vozovkou ako dym. Najčastejšie sa hmla vyskytuje v blízkosti vodných plôch alebo v dolinách. Orientáciu poskytne dopravné značenie, takzvané hmlové body. Ak sú viditeľné dva body, musíte spomaliť na 60 km/h. Ak vidíte len jeden, rýchlosť je 40 km/h.

3. Zamrznuté chodníky

S prvými mrazmi a v kombinácii s dažďom a lístím môžu byť chodníky šmykľavé. Čistiť ich má majiteľ domu, ku ktorému chodníky patria. Ak je napríklad chorý alebo na dovolenke, musí si za seba nájsť náhradu. Ak by sa niekomu niečo stalo na takomto chodníku, zodpovedný by bol on.

Pozor v jeseni na lístie na nespevnených lesných chodníkoch.
Zdroj: Shutterstock

4. Na turistike pozor

Pri turistike to platí opačne. Ak ste náhodou v lese na nespevnených trasách, musíte byť opatrní, lebo tam nie je povinnosť udržiavať chodníky čisté od lístia. Zodpovednosť nesiete sami.

5. Škody po daždi? Rátajte s tým

Ak by ste sa chceli sťažovať, že vás auto ostriekalo, keď prešlo cez mláku, máte smolu. Chodci jednoducho musia rátať s tým, že po daždi sú mláky a auto ich môže znečistiť. Skôr sa treba adekvátne obliecť. 

6. Lesná zver na ceste

Aj to sa stáva. V jesennom období, keď cesty začínajú byť šmykľavé, je ťažké vyhnúť sa zveri. A keď už niečo zrazíte, treba ostať na mieste, privolať políciu a počkať na ňu. Polícia by mala mať kontakt na užívateľa poľovného revíru, s ktorým by sa mala riešiť daná situácia. Usmrtená lesná zver patrí užívateľovi poľovného pozemku. S ním treba aj riešiť odstránenie zrazeného zvieraťa z cesty. V prípade, ak ste zviera pri zrážke neusmrtili, za jeho nájdenie zodpovedá užívateľ pozemku.

Viete, že 65 % pacientov s depresiou...

priznáva, že v chladnejších mesiacoch bývajú hladnejší ako inokedy? Je za tým zrejme biologická odpoveď na sezónny pokles sérotonínu, ktorý je zodpovedný za dobrú náladu a pomáha zvládať pocit hladu.