Prekrásne a kúzelné: S týmito ozdobami zažijete celkom iné Vianoce
23. 12. 2013, 10:00 (aktualizované: 11. 7. 2024, 12:34)

Zdroj: MIRO MIKLAS, ZUZANA ŠČASNÁ
Prečo by mal vianočný stromček hrať iba červenou, zelenou a zlatou farbou?
Stupavčanka Martina Darášová (36) jedného dňa začala používať starú japonskú techniku zdobenia vianočných gulí kimekomi, čo v preklade znamená „zastrčiť“. A tak začali vznikať prekrásne a netradičné vianočné ozdoby.
Martina sa rozhodla tradičnú ozdobu vianočného stromčeka – vianočné gule, poňať ináč. Predchádzali tomu roky, počas ktorých sa striedavo venovala ručným prácam. „Ako malá, hádam v šiestich rokoch, som spolu s mamou a bratom robila prvé pokusy. Štrikovali sme a mama bola smutná, lebo brat mal pravidelné očká, kým o mojom výtvore sa to povedať nedalo,“ smeje sa Martina. „Neskôr som vyšívala podľa nakreslenej predlohy, potom som sa pustila aj do háčkovania.“

Zdroj: MIRO MIKLAS, ZUZANA ŠČASNÁ
Martina Darášová
Klobúk podľa seba
Po niekoľkoročnej prestávke, na prahu svojej dvadsaťpäťky začala opäť vytvárať skvelé kúsky. „Nevedela som si nikde kúpiť klobúk, ktorý by mi sedel. Tak som si ho uháčkovala sama, hoci bol vhodný len na prechádzky so psom...“ hovorí pobavene. Bol to však významný moment, kedy znova vzala do ruky háčik.
Trénovala na pingpongovej loptičke
Po háčkovaní prišla na rad servítková technika – dekupáž. A po nej vznikla prvá obháčkovaná pingpongová loptička, ktorá bola predchodkyňou najdôležitejšej ozdoby stromčeka – vianočnej gule. „Stromček nezdobím rada, ale ohromne ma baví vytváranie vianočných ozdôb. Stolnotenisová loptička mi výborne poslúžila na tréning, naučila som sa aj čítať kreslené vzory na háčkovanie. Keď sa ich naučíte čítať ako noty, je to už hračka, viete si háčkovanie „zahrať“.
Inšpirujúce video
„Háčkovala som ako z notového papiera naozaj čokoľvek. Až jedného dňa objavila moja mama na internete vianočné gule. Pozrela som si video, kúpila si polystyrén, pohľadala a zaobstarala rôzne látky a stužky, a tak to začalo. Video ma úplne nadchlo, šlo mi to od ruky. Bolo to však už po Vianociach, takže môj ďalší tréning v tejto technike pokračoval na veľkonočných vajíčkach.“
Základ je polystyrénová guľa
Môžete si ju kúpiť v špecializovaných obchodoch alebo na internete. Na ňu si nakreslíte perom alebo fixkou čiary, kadiaľ povediete zárez. Najjednoduchšie je rozdeliť si guľu na pravidelné mesiačiky. „Narežete polystyrén, priložíte látku a jej kraje zatlačíte do zárezov. Ak máte pravidelný tvar, látku si vystrihnete podľa pripravenej šablóny.
Ak sú tvary menšie, pracujem s celou látkou, ktorú neskôr obstrihám, je to tak jednoduchšie a je aj menej odpadu. Takto schováte celú guľu pod látku a zárezy prekryjete buď stužkou alebo flitrami. Robím to podľa pocitu, či si guľa „pýta“ to, či ono. Keď sa rozhodnem pre flitre, guľa je honosnejšia, slávnostnejšia.“
Háčkovať sa dá aj z igelitky
Ak nevytvára komplikovaný vzor, hotová je za hodinu a pol, ale výnimkou nie je ani šesťhodinová sústredená práca na jednej vianočnej guli. Martina má však aj iné záľuby. Z novinového papiera pokojne vytvorí vianočný stromček ako skúsená prútikárka. Uháčkuje si aj košík na kozmetické potreby alebo tašku. A viete z čoho? To by ste neuhádli. Z igelitového vrecka!
Martina
začínala s háčkovaním a výšivkami už ako šesťročná
vzory sa naučila čítať ako noty
jej špecialita: japonská technika zdobenia kimekomi