Rýchla a jednoduchá maškrta za obedom: Pripravte si krémový pohár
14. 12. 2014, 12:00 (aktualizované: 11. 7. 2024, 12:23)

Zdroj: Dušan Křístek
Na poriadnu maškrtu netreba nijaké extra veľké kuchárske umenie. A vaši maškrtníci sa budú zalizovať až za ušami.
Krémy, peny, pudingy...
Ovocné a rozličné iné krémy pripravujeme predovšetkým z mlieka, smotany, z čerstvých vajec, cukru, škrobového alebo pudingového prášku. Mimoriadne populárne sú i krémy a dezerty z čerstvých nezrejúcich syrov (tvaroh, mascarpone a pod.).
Podľa toho, aký krém sa chystáme pripravovať pridávame prísady – orechy, lieskovce, mandle, čokoládu, maslo, kakao či hrozienka. Na prevzdušnenie a odľahčenie do krémov pridávame aj sneh z bielkov prípadne vyšľahanú šľahačku, čím vlastne vyrobíme penu.

Zdroj: Dušan Křístek
ilustračná fotografia
Pudingy sú husté varené krémy, ktoré sa pripravujú priamo v hrnci alebo sa na nízkej teplote pripravujú na pare priamo v miskách a hrubostenných pohároch. Krémy bez tuhých vložiek (ovocie, piškóty) sa zvyknú podávať so suchými keksami, oblátkami či piškótami.
Pevný základ
Nepečené zákusky, majú základ zväčša z piškót, a to buď okrúhlych, ktoré sa vyrábajú zo žĺtkového cesta pripraveného s maslom, alebo z cukrárskych podlhovastých piškót, pripravených len z vajec, cukru a polohrubej múky, ktoré sú nadýchané, krehké a pocukrované (nazývajú sa aj dámske prsty).
Na nepečené zákusky využívame aj zvyšky piškóty, odrezky z rolády alebo tortového korpusu. Použiť môžeme samozrejme aj korpus pripravený na práve chystaný dezert. Na prípravu jednoduchých korpusov sa hodia aj sušienky, ktoré zľahka podrvíme, zmiešame s tukom a vtlačíme na dno formy, prípadne pohárov. Namiesto maslových sušienok môžeme použiť aj slanšie druhy, ktoré zvýraznia sladkú chuť krému.
Čím dochucovať
Každý krém, ktorý do pohárov použijeme, by mal mať výraznú chuť. Arómy a esencie sú veľmi silné zmesi látok chutí a vôní, pripomínajúce alkohol. Skladajú sa z vody, malého percenta liehu a aromatických látok. Preto ich pri dochucovaní krémov a plniek používame veľmi striedmo a opatrne. Likéry na prípravu dezertov vyberáme podľa druhu chuti, ktorú chceme podporiť. Mali by to byť predovšetkým likéry a destiláty s výraznou chuťou. Tieto tekutiny nám pomáhajú dochutiť a navlhčiť tuhé zložky v dezertoch a pohároch.
Zopár užitočných rád
1. Ak recept predpisuje použiť šľahačku do plnky a chceme, aby bola naozaj tuhá, používame veľmi tučnú smotanu (objem tuku 35 %). na rozdiel od smotany s objemom tuku 33 % sa vyšľahá na tuhý krém, ktorý sa dá po stuhnutí v chladničke krájať. Ak sa však usilujeme obmedziť tuky v dezertoch, použijeme šľahačku s nižším obsahom tuku a stužovač šľahačky.
2. Ak krém pripravujeme zo žĺtkov prípadne z pudingu a krém nám ani po prevarení nechce stuhnúť, stačí použiť 1 či 2 ČL škrobovej múčky alebo Zlatého klasu. Smotanové, jogurtové a šľahané dezerty môžeme „vystužiť“ niekoľkými rozpustenými plátkami čírej želatíny.
3. Ak chceme pohárový dezert s alkoholom pripraviť aj pre deti, vynecháme sherry alebo brandy či likér a na zvlhčenie piškót použijeme šťavu z kompótu, ktorú môžeme ešte podľa chuti dosladiť.
4. Pri šľahaní žĺtkov v horúcom vodnom kúpeli voda nesmie vrieť. Namiesto krému by sme totiž pripravili sladkú praženicu.
5. So syrom mascarpone, i jeho náhradami (Lučina, prípadne nátierkové maslo) sa pracuje jednoduchšie, keď má izbovú teplotu. Preto ho treba dostatočný čas pred použitím vytiahnuť z chladničky.
6. Ak do vyšľahaných vajec primiešame trocha horúcej tekutiny, môžeme ich naliať aj do oveľa teplejšej tekutej zmesi a nezrazia sa. Ak sa chceme presvedčiť, či je vaječná zmes dostatočne hustá, vždy ju odložíme zo sporáka. Aj pár sekúnd zahrievania navyše by mohlo znamenať priveľa. Ak sa vaječný krém príliš zohreje, rýchlo ho vylejeme do studenej misy a metličkou rýchlo šľaháme, aby sa nezačali tvoriť hrudky.