Rozdeľte si upratovanie na fázy

Likvidáciu neporiadku si rozdeľte na etapy a nenechávajte si všetko na poslednú chvíľu. Napríklad jeden víkend si vyhraďte na upratovanie skríň, ďalší na umývanie okien a ďalší na kúpeľňu, kuchyňu či leštenie nábytku. Utieranie prachu, podláh a vysávanie si nechajte až na záver.

Začnite tým, čo nevidno

Začnite čistením miest, ktoré nie sú priamo na očiach. To znamená otvoriť skrine, spraviť inventúru, vytrieť ich vlhkou handrou a upratať obsah. Až potom by mal prísť na rad neporiadok, ktorý je vidno na prvý pohľad.

Bez škrabancov

Na upratovanie používajte len šetrné čistiace prostriedky, aby ste nenarušili povrchy silnou chémiou alebo ich nepoškriabali pieskovým preparátom. Výborným pomocníkom sú odmasťovacie prípravky s obsahom alkoholu.

Lesklé okná bez šmúh

S umývaním okien neotáľajte. Ak teplota vonku klesne pod 5 stupňov, čistiace prostriedky neúčinkujú tak, ako majú. Určite na okná nepoužívajte saponát, ale prípravky s obsahom alkoholu alebo čpavku. Síce príliš nevoňajú, ale zato skvele odmasťujú. Skôr než sa pustíte do umývania sklených plôch, očistite rámy. Potom naneste čistiaci prostriedok krúživými pohybmi na sklenú výplň. Penu stiahnite pomocou stierky. Na doleštenie nepoužívajte noviny ani starú handru. Radšej utierku z mikrovlákien.