Revolúcia v domácnosti: Ako nanotechnológie menia upratovanie a šetria váš čas i peniaze?
4. 6. 2025, 14:40 (aktualizované: 4. 6. 2025, 16:01)

Zdroj: Prostock-studio/Shutterstock
Už dávno nie sú len futuristickou predstavou zo sci-fi filmov. Stali sa bežnou súčasťou nášho života. Kde všade ich využijeme?

Zdroj: shutterstock, iStock

Zdroj: shutterstock

Zdroj: shutterstock
Galéria k článku
Nanometrické povrchové ochrany či impregnácie využívajú poznatky nanotechnológie na vytvorenie ochrannej „sieťky“, ktorá je úplne paropriepustná, no zároveň veľmi účinne odpudzuje vodu a nečistoty. Povrchy tak získavajú samočistiace vlastnosti a je veľmi jednoduché udržiavať ich krásne čisté.

Ako to funguje?
Majiteľ spoločnosti Isokor, ktorá sa venuje nanotechnologickým riešeniam na čistenie a ochranu povrchov, Marek Straňavský, vysvetľuje, že nanotechnológia dokáže odstrániť nečistoty až na mikroskopickej úrovni. „Odstránime častice menšie než desaťtisícina prierezu ľudského vlasu, ktoré už nie sme schopní vidieť voľným okom. To poteší každú gazdinku či domáceho majstra,“ približuje.
Čo dokážu v domácnosti?
V kúpeľni napríklad výrazne zjednodušujú čistenie dlaždíc, obkladov, sprchovacích kútov či batérií. Namiesto niekoľkohodinového drhnutia postačí len pár minút. Podobne je to v kuchyni, v obývačke alebo pri odstraňovaní nepríjemných pachov z domácich zvierat či z cigariet.
Vnútri aj vonku
Veľký prínos majú aj v exteriéri – pri ochrane fasád, dlažby, striech či fotovoltických panelov. „Revitalizáciou fasády dokážeme obnoviť jej vzhľad a funkčnosť na 15 a viac rokov, čo je oveľa ekonomickejšie a ekologickejšie než nové nátery,“ dopĺňa Straňavský.
Chcete mať prehľad o všetkom, čo vás baví?
Prihláste sa do nášho newslettra a už vám neunikne ani jedna klebeta o vašich obľúbených prominentoch, seriáloch či mužoch! Móda, sex, zdravie aj inšpiratívne príbehy – to všetko priamo do vašej schránky. Stačí kliknúť sem!
Dlhodobá ochrana a životnosť
Nanometrické povrchové ochrany vytvárajú pevné väzby s materiálom, ktoré sú často silnejšie než samotný materiál. To znamená, že ochrana vydrží tak dlho ako materiál, na ktorý je aplikovaná. Napríklad sklená sprchová zástena môže byť chránená až 10 rokov, fasáda 10 až 15 rokov a dlažba sedem až osem rokov, v závislosti od používania. Textílie a koža sú o niečo náročnejšie na ochranu kvôli ohybu materiálu, ktorý skracuje životnosť ošetrenia. Najkvalitnejšie prípravky však zvládnu ochrániť textílie zhruba na 10 až 15 pracích cyklov, alebo niekoľko rokov pri použití na nábytku.
Počuli ste náš podcast?
Bez chemikálií
Nanotechnologické prípravky sú bezpečné a šetrné, podobne ako prírodné čistiace prostriedky. Väčšina z nich je hypoalergénna a neobsahuje škodlivé chemikálie. Ochranné vrstvy sú pevné a neuvoľňujú sa, čo znamená, že nepredstavujú riziko pre deti ani domácich miláčikov.