Rodičia ju opustili: Máme nárok na príspevok na vnučku?
4. 8. 2013, 2:00 (aktualizované: 11. 7. 2024, 12:37)

Zdroj: archív
Už 13 rokov sa s manželom staráme o vnučku. Rodičia ju opustili a obaja majú nové rodiny.
S manželom máme dôchodok dokopy 462 eur. Máme nárok na nejaký príspevok od štátu, prípadne ako by sme si mohli vnučku vziať do pestúnskej starostlivosti?
Eva
Radíme vám:
Ak sa o vnučku staráte bez rozhodnutia súdu, ktorý by vám ju zveril do osobnej starostlivosti, nárok na štátne a sociálne dávky nemáte. Zákonnými zástupcami sú totiž stále biologickí rodičia, ktorí majú voči dcére vyživovaciu povinnosť. Vy ako starí rodičia bez rozhodnutia súdu nemáte status náhradných rodičov a nie ste oprávnení dieťa zastupovať či rozhodovať zaň.
„Kontaktujte preto oddelenie sociálno-právnej ochrany detí a sociálnej kurately na úrade práce, sociálnych vecí a rodiny. Tam vám poskytnú poradenstvo za účelom zverenia vnučky do náhradnej starostlivosti,“ radí Jana Kovárová, metodička odboru štátnych sociálnych dávok Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny v Bratislave.
Môžu vám tiež pomôcť pri spísaní návrhu na súd. A to vo veci zverenia vnučky do osobnej starostlivosti i určenia vyživovacej povinnosti rodičom voči dieťaťu.
Nárok na príspevky
Ak sa na základe právoplatného a vykonateľného rozhodnutia súdu stanete náhradnými rodičmi vnučky, a teda i jej zákonnými zástupcami, môžete si podaním žiadosti uplatniť nárok na viaceré príspevky. „Prídavok na dieťa sa vypláca mesačne vo výške 23,10 eura.
Zdroj: Shutterstock
Poznajte svoje práva
Príplatok k prídavku na dieťa je v sume 10,83 eura mesačne, ak sú obaja starí rodičia poberateľmi dôchodkovej dávky a nevykonávajú žiadnu zárobkovú činnosť. A napokon opakovaný príspevok zverenému dieťaťu je 135,69 eura mesačne,“ vymenúva metodička. Žiadosti sa podávajú na úrade práce, sociálnych vecí a rodiny, oddelení štátnych sociálnych dávok. Tam nájdete i odporúčané tlačivá žiadosti. Tie nájdete aj na internetovej stránke www.upsvar.sk v sekcii vzory žiadostí.
Náhradná či pestúnska?
Existujú viaceré možnosti zverenia vnučky do starostlivosti starých rodičov. Pre ktorú sa rozhodnúť? „Podľa informácií, ktoré pani Eva uviedla v liste, pripadá podľa zákona o rodine do úvahy buď náhradná osobná starostlivosť, teda zverenie dieťaťa do osobnej starostlivosti inej fyzickej osobe než rodiča, alebo pestúnska starostlivosť,“ vysvetľuje JUDr. Jaromír Šmátrala z trenčianskej advokátskej kancelárie.
Za a proti
„V situácii pani Evy by bolo vhodnejšie zvoliť náhradnú osobnú starostlivosť, a to podaním návrhu na súd o zverenie maloletého dieťaťa do náhradnej osobnej starostlivosti. Oproti pestúnskej má tú výhodu, že súd pri zverení maloletého dieťaťa do náhradnej osobnej starostlivosti uprednostní jeho príbuzného, ak tento spĺňa ustanovené predpoklady,“ radí J. Šmátrala.
„Okrem toho pani Eva nemusí byť zapísaná do zoznamu žiadateľov. Nevyžaduje sa tu ani príprava na náhradnú rodinnú starostlivosť v rozsahu najmenej 26 hodín, ako je to v prípade fyzických osôb, ktoré majú záujem stať sa pestúnom,“ vymenúva právnik.
Príjem dieťaťa
Výhodou pestúnskej starostlivosti je zas poberanie opakovaného príspevku náhradnému rodičovi vo výške 172,52 eura mesačne. „V prípade pani Evy to podľa zákona o príspevkoch na podporu náhradnej starostlivosti o dieťa možné nie je, lebo je s vnučkou príbuzná v priamom rade,“ vysvetľuje právnik.
V obidvoch prípadoch má však maloleté dieťaťa nárok na opakovaný príspevok dieťaťu vo výške 135,69 eura mesačne, ak ide o nezaopatrené dieťa, ktoré nemá príjem (súdom určené výživné).
Alebo vo výške rozdielu medzi 135,69 eura a príjmom dieťaťa, ak ide o nezaopatrené dieťa, ktoré má príjem nižší, ako je suma opakovaného príspevku dieťaťu. Poznámka: Autor odpovede nepreberá zodpovednosť za správnosť a komplexnosť odpovede, keďže skutočnosti uvedeného problému sú obmedzené poskytnutými informáciami a formuláciou otázky čitateľa.
Zdroj: shutterstock
babka s vnučkou
Čo je príjem dieťaťa
- súdom určené výživné rodičom alebo iným fyzickým osobám povinným poskytovať dieťaťu výživné okrem výživného, ktoré povinná fyzická osoba poukazuje príslušnému orgánu – orgánu sociálno- právnej ochrany detí,
- sirotský dôchodok podľa zákona o sociálnom poistení a zákona o starobnom dôchodkovom sporení,
- pozostalostná úrazová renta podľa zákona o sociálnom poistení,
- sirotský výsluhový dôchodok a sirotský dôchodok o sociálnom zabezpečení policajtov a vojakov alebo iná obdobná dávka vyplácaná z cudziny,
- príjem plnoletého nezaopatreného dieťaťa zdaňovaný podľa zákona o dani z príjmov.
V oboch prípadoch treba:
- mať trvalý pobyt na území Slovenskej republiky
- byť spôsobilý na právne úkony v plnom rozsahu
- mať osobné predpoklady, teda najmä zdravotné, osobnostné a morálne
- dať záruku, že spôsob vášho života a života osôb žijúcich s vami v domácnosti zabezpečí výkon náhradnej starostlivosti v záujme maloletého dieťaťa
Zdroj: Shutterstock
Archív