S letom sa okrem príjemných vecí spájajú tie nepríjemné, ako napríklad hmyz. V lete neustále poletuje okolo nás vo vzduchu. Veľa hmyzu sa snaží dostať dovnútra našich príbytkov a využije na to každú príležitosť. Komáre, muchy, včely, osy... všetky sú otravné a znepríjemňujú nám život. Nehovoriac o štípancoch od komárov či o strachu z poštípania od osy alebo včely, ak ste alergické. V takom prípade sú dôležité okenné sieťky. Môžete neobmedzene vetrať a hmyz sa dnu nedostane.

 

Ako často ich čistiť

Samozrejme, siete treba raz za čas poriadne vyčistiť. Ak chcete vedieť, ako často, tak minimálne raz za rok. Ideálne pred zimou, keď ich skladáte dole. Ak však bývate v prašnej časti mesta, napríklad pri rušnej ceste, umyť sieťky môžete aj dvakrát počas sezóny. Tým si zabezpečíte okrem čistoty to, že budú plniť svoju ochrannú funkciu. Najideálnejšie je ich po odmontovaní umyť vo vani alebo v sprchovacom kúte, prípadne vonku na balkóne, terase, záhrade.

Ako často ich čistiť
Ako často ich čistiť
Zdroj: shutterstock

Krok za krokom

1. Rámové siete opatrne zložte z okien.
2. Pripravte si vysávač, siete opatrne povysávajte od prachu a nečistôt.
3. Vlhkou hubkou alebo handrou umyte sieťky od hrubej špiny.
4. Siete preneste do vane alebo sprchy a opláchnite prúdom teplej vody.
5. Očistite sieť a jej rámy od mastnoty hubkou a mydlovou vodou.
6. Opláchnite znovu prúdom čistej vlažnej vody. Potom sieť nechajte uschnúť na vzduchu, prípadne vyutierajte rámy dosucha.

Ako na poškodenia

V prvom rade musíte vedieť rozlíšiť, či poškodenie dokážete opraviť samy, či treba zavolať odborníka. Poškodenie napríklad od vtákov, ktoré sa niekedy pazúrmi zaseknú v sieti, musíte opraviť čím skôr. Najlepšie je požiadať o pomoc odborníka, pretože trhlina sa môže zväčšovať. Ale aj poškodená tesniaca guma si vyžaduje odbornú výmenu.

Ochrana pred slnkom

Aj vás trápia počas leta horúčavy v byte? Premieňajú naše domovy na skleník. Čím viac okien, tým väčšia hrozba nevydržateľných horúčav. Ako tomu zabrániť? Základom je tieniaca technika. V našich domácnostiach sú stále najpoužívanejšie interiérové žalúzie. Ale lepšie a účinnejšie proti horúčavám sú exteriérové žalúzie. Ponúkajú maximálne zatienenie. Zadržia až 94 percent tepelnej energie, ich účinnosť je až desaťkrát vyššia ako pri interiérových. Výhodou je, že teplo sa nedostane do miestnosti, takže aj pri tropických teplotách je vnútri bytu znesiteľne.