Reklama

Šikovná želatína: ako ju správne pripraviť

„Budeme mať vyše desať percent a budeme sa

Zdroj: PETER BRENKUS

Reklama

Mnohé z nás od nej bočia, lebo očakávajú pri jej príprave samé problémy. Napríklad, že krém alebo aspik nestuhne, že sa pri miešaní vytvoria hrčky. Niet sa čoho báť, stačí zapamätať si niekoľko trikov a všetko pôjde ako po masle.

Druhy
V obchodoch nájdeme najmä práškovú a plátkovú želatínu, ale aj tortové a cukrárske želé a najnovšie aj želatínové stužovadlo. Každý druh sa hodí na prípravu inej špeciality. Tortové želé je určené na zalievanie ovocia na torte v tenkej vrstve, cukrárske želé je extra silné a vďaka tomu vhodné na zalievanie akýchkoľvek koláčov, na ktorých chceme hrubú želé vrstvu. Želatína v prášku sa hodí na prípravu krémov a sladkých plniek, plátková zas na slané aspiky a rôsoly. Novinka, želatínové stužovadlo, sa pripravuje za studena a hodí sa na sladké krémy a plnky

Príprava
Dôležité je prečítať si dôsledne návod na obale konkrétneho druhu želatíny. Vo všeobecnosti platí, že želatínu najprv necháme napučať vo vode alebo v šťave. Plátkovú želatínu po napučaní ako jedinú pred zahriatím trochu vyžmýkame a až potom ju zahrejeme. Želatína nesmie prejsť varom, iba sa zahriať, lebo by stratila schopnosť želírovať. Pri zamiešavaní do krému alebo plnky si pomôžeme tak, že niekoľko lyžíc krému zamiešame do želatíny a potom ju vlejeme do zvyšku krému a dobre spojíme. Takto predídeme vytvoreniu hrčiek a hotový krém necháme stuhnúť.

Tipy
Niektoré druhy čerstvého ovocia bránia želírovaniu, lebo obsahujú špecifické enzýmy. Patria sem ananás, kivi a figy. Namiesto čerstvých druhov odporúčame použiť kompót. Keď sme pripravili želatínový dezert alebo aspik do misiek a chceme ho vyklopiť, ponoríme misky aspoň do polovice do horúcej vody na niekoľko sekúnd. Potom ich preklopíme na tanier a mali by ľahko vykĺznuť.