Skladujete potraviny správne? Väčšina z nás robí TIETO zdraviu škodlivé chyby a ani o tom nevie
14. 2. 2021, 6:00 (aktualizované: 15. 7. 2024, 22:51)

Zdroj: shutterstock
Viete správne uskladniť potraviny? Zistite, či nerobíte chyby pri ich pobyte vo vašej domácnosti, a vyvarujte sa ich. Nesprávne skladovanie potravín môže byť zdraviu škodlivé.
Čo najdlhšie čerstvé
Už naše prastaré mamy vedeli, že chlieb je najlepšie skladovať v bavlnenej, prípadne ľanovej utierke či vo vrecku. Ak je utierka bavlnená, použite dve vrstvy. Treba však vedieť jednu zásadnú vec, a to, že utierku alebo vrecko treba každý druhý deň meniť. Chlebík takto môžete umiestniť do dreveného chlebníka, do špajzy alebo nechať v ošatke na kuchynskej linke. Ďalšou možnosťou je mraznička. Chlieb si môžete už vopred nakrájať na krajce a následne dať zamraziť. Na rozmrazenie vyberte vždy len toľko kúskov, koľko skonzumujete.
Von z obalov
Po otvorení obalu by sa múka, cukor, soľ, ryža, strúhanka a iné sypké potraviny mali preniesť do vzduchotesných nádob. Prečo? Inak sa môže stať, že sa do ich obalov nasťahujú neželaní návštevníci, napríklad mole. Po otvorení ich radšej presypte do čistých a suchých nádob, bude to bezpečnejšie.
Dajte zelenú šalátu
Prebytočnú vlhkosť znížite tak, že listovú zeleninu v plastovom obale budete skladovať spolu s papierovými utierkami. Takto dokážete chrániť šalát pred hnilobou alebo vysychaním.
Máte vajcia v obaloch?
Všímajte si lehotu spotreby už pri ich kupovaní, trvanlivosť slepačích vajec je 28 dní po znesení. Aj keď si kartónové obaly mnohé gazdinky nechávajú, tie slúžia na prepravu. Obaly môžu obsahovať množstvo mikroorganizmov, ktoré si prenesiete do chladničky. Odborníci neodporúčajú uskladňovať vajcia vo dvierkach chladničky, pretože práve tam sú neustále zmeny teploty. Ideálnejšie sú zadné miesta. Vajcia v chladničke by mali mať samostatný obal a nedotýkať sa iných potravín.
Ako čerstvá
Čerstvo pomletá káva má úžasnú arómu. Aby to tak aj zostalo, nesmie prísť do kontaktu s nadmerným svetlom, teplom, vlhkosťou. Je v podstate jedno, či máte doma namletú kávu, zrnká, instantnú kávu alebo kapsuly. Uskladnite ich na chladnom, tmavom mieste bez prístupu slnka. Instantná káva nesmie byť vo vlhkom prostredí, inak vám začne hrudkovatieť.
Nedávajte ho do dvierok
Aj vy skladujete mlieko vo dvierkach chladničky? Nie ste jediné, no nemalo by to tak byť. Ich miesto sa nachádza na hornej poličke. Tam je totiž teplota najstabilnejšia a mlieko, ale aj mliečne výrobky, ako napríklad maslo a jogurty, tam vydržia najdlhšie.
Udržujte ich oddelene
Farebný košík plný ovocia alebo zeleniny vyzerá skvele. Bohužiaľ, často nie dlho, pretože ovocie a zelenina produkujú rôzne plyny, ktoré môžu spôsobiť, že ostatné potraviny v ich blízkosti sa začnú skôr kaziť. Neskladujte ich spolu, ale radšej vždy oddelene od ostatných a s jednou dôležitou zásadou. Jablká s jablkami, hrušky s hruškami, uhorky s uhorkami... Teda podľa druhu ovocia či zeleniny, čo síce zaberie viac miesta, no separácia týchto potravín vám zaručí, že ostanú dlhšie čerstvé. Ak skladujete nakrájané ovocie, k zachovaniu jeho čerstvosti vám dopomôže šťava z citróna. Kyselina askorbová, ktorú obsahuje, pomáha spomaliť proces zhnednutia.
Neskladujte otvorené plechovky!
Nechávate v chladničke otvorené a nedojedené plechovky? Chyba! Po otvorení sa kyslík dostane dovnútra a môže tam reagovať s cínom v materiáli, ktorý potom prechádza do potravy. Zvyšky preto vždy okamžite preložte do plastových alebo sklených nádob!
Zdroj: Shutterstock
Neskladujte otvorené plechovky!