Mám obavy, že izba bude príliš výrazná a nebudem sa v nej cítiť dobre.

Miroslav Kadlečík, Bratislava

Máte pravdu, fototapety sú výraznou dominantou miestnosti a opticky jej dodávajú tretí rozmer – hĺbku. Aby bol výsledok príjemný, záleží na tom, aký motív vyberiete. Tapetu vnímajte ako veľkoplošný obraz, ktorý vám je niečím blízky. Na výber je množstvo zaujímavých, graficky kvalitných motívov a ak si ani z nich nevyberiete, môžete si na stenu dať vlastný motív, napríklad fotografiu z vášho obľúbeného dovolenkového miesta.

Tapeta najlepšie vynikne na časti steny.
Zdroj: www.kupsi-tapety.cz

Aká sa kam hodí?

Nemusíte byť práve dizajnér, aby ste pochopili, že tapeta dáva obrovské možnosti, ale zároveň treba dodržať určité pravidlá. Dôležitú úlohu zohráva funkcia miestnosti, a teda či ide o obývačku, detskú izbu, spálňu, chodbu alebo kuchyňu. Výnimkou sú fototapety s lesným motívom, ktoré sa hodia do všetkých miestností. V kúpeľni efektne vyzerajú kamene, kvety, rákos či veľké listy. V spálni, kde relaxujeme, vyberte motív, ktorý vyvoláva harmóniu a jemnosť. V kuchyni, ktorá je spojená s prípravou jedál, môžu byť ústredným motívom rôzne ingrediencie používané na prípravu.

Prispôsobte tapetu štýlu miestnosti.
Zdroj: www.nabyvanie.sk

Nielen na stenu

Okrem toho je potrebné určiť, aký štýl v miestnosti prevláda a vybrať motív, ktorý bude ladiť so zariadením. V novom byte je to možné urobiť aj naopak – k tapete dokúpiť nábytok a doplnky. Nezabudnite, že tapety môžete využiť nielen ako hlavný vizuálny motív, ale aj ako dekoratívny prvok. Otapetovať môžete dvere, nábytok, časť steny nad posteľou alebo sedačkou alebo stenu za pracovnou doskou v kuchyni. Využitie je obrovské a možností potlače sú takmer neobmedzené, avšak treba dodržať určité pravidlá.

 

Čierno-biely svet
Zdroj: Shutterstock

Naberte odvahu!

Fototapetou ľahko vdýchnete interiéru originálnu tvár s vaším osobným štýlom. Nájdite odvahu a nebudete ľutovať. 

Podľa fototapety sa vyberali farby skriniek.
Zdroj: Miro Miklas, Archív NovýČas Bývanie

Základné pravidlá

✓ motív fototapety zlaďte so štýlom miestnosti

✓ fototapetu nalepte iba na jednu, maximálne dve steny, prípadne jej časť

✓ k motívu fototapety dolaďte farebnosť stien a zariadenie izby

✓ k tapete prispôsobte doplnky