Včela

SOS: Dezinfikujte miesto bodnutia a schlaďte ho pomocou kocky ľadu.
Radšej vidíme včely v kvetinovej záhrade ako vo svojej blízkosti. Aj keď majú tendenciu byť priateľské, ak sa cítia ohrozené, bodajú. Vstreknú jed, ktorý spôsobuje opuch a svrbenie. Je nutné žihadlo odstrániť čo najrýchlejšie, a to tak, aby ste nestlačili jedový vačok a do rany sa nedostala ďalšia dávka jedu. Potom dezinfikujte miesto vpichu a použite niečo na schladenie. Studené uteráky či ľad. Medzi babské rady patrí potrieť miesto tvarohom.

Včela
Včela
Zdroj: shutterstock

Komáre

SOS: Zmiešajte jedlú sódu s vodou a potrite miesto vpichu.
Hmyz pijúci krv lieta za vôňou nášho tela a oxidu uhličitého, ktorý vydychujeme. Môžete ich držať na uzde repelentmi proti hmyzu. Taktiež nemajú rady citrónovú vôňu a určité druhy rastlín práve pre ich pach. Ak vás „dostali“, schlaďte napadnuté miesto, aby ste zabránili dlhotrvajúcemu svrbeniu. Použite chladiace spreje, napríklad tie s mentolom.

Komár
Komár
Zdroj: shutterstock

Mucha domáca

SOS: Postihnuté miesto potrite levanduľovým olejom.
Ďalším hmyzom v domácnosti je mucha. Bodavá mucha obyčajne útočí iba na pasúce sa zvieratá, ale môže prenášať choroby aj na ľudí. Ak miesto vpichu opuchne, bolesť a zápal nezmiznú, určite navštívte lekára!

Mucha domáca
Mucha domáca
Zdroj: shutterstock

Osa

SOS: Bolesť tíši rozdrvená petržlenová či bazalková vňať.
Bodnutie osy môže byť tiež veľmi bolestivé, na rozdiel od včely však osa žihadlo vytiahne. Obzvlášť nebezpečné sú vpichy v ústach a krku. Sprievodný príznak alergického šoku je závrat alebo dýchavičnosť. Osoby trpiace alergiou by vždy mali mať so sebou pohotovostnú súpravu. Inak môžete miesto potrieť prekrojenou cibuľou alebo citrónom.

Osa
Osa
Zdroj: shutterstock

Kliešť

SOS: Kliešťa okamžite vytiahnite a miesto prisatia rýchlo dezinfikujte.
Uhryznutia nie sú bolestivé, ale kliešte môžu prenášať boreliózu či encefalitídu. Riziko boreliózy sa môže znížiť, ak sa kliešť odstráni do dvanástich hodín. Ochránia vás, samozrejme, očkovania proti encefalitíde. Pri prechádzke lesom preventívne noste uzavreté dlhé oblečenie a sprejové repelenty, ktoré držia kliešte ďalej od vášho tela.

Kliešť
Kliešť
Zdroj: shutterstock

Priadkovček dubový

SOS: Chĺpky húsenice odstráňte lepiacou páskou.
Proti vyrážkam a svrbeniu sa odporúča protizápalový a chladiaci krém. Na prvý pohľad mierumilovná húsenica dokáže byť riadne nepríjemná, tak buďte opatrné. Majú bodavé štetinky, ktoré obsahujú pŕhľavý jed. Pri dotyku alebo prenose vzduchom môže viesť k dermatitíde a svrbeniu ako po popŕhlení medúzou, ktoré trvá aj niekoľko dní.

Priadkovček dubový
Priadkovček dubový
Zdroj: shutterstock