1. Vedia sa vzdať nepotrebných vecí

Aj keď sa nepovažujete za škrečka, ktorý trpí syndrómom hromadenia vecí, tie veci sa aj tak hromadia! Odkiaľ sa len berú? Pýtate sa. Osvojte si pravidlo, že za každú novú vec by ste sa mali jednej starej zbaviť. Predajte ju, darujte, vyhoďte, skrátka urobte miesto tej novej. Prípadne si osvojte minimalizmus, aby ste mali menej práce s upratovaním. Zaprataný priestor nikdy nevyzerá dobre.

2. Udržiavajú čisté plochy

Letáky, obálky, kresbičky detí, poznámky, notesy, čistiace prostriedky... Aj vám sa to všetko časom „samo“ nakopí na kuchynskom stole alebo linke? Trieďte a vyhadzujte! Keď sú veľké hladké plochy čisté, ľahšie sa utierajú a priestor pôsobí príťažlivejšie.

3. Všetko má svoje miesto

Jedno miesto na kľúče, jedno na poštu, jedno na šály a rukavice. Ak budete vedieť, kam čo patrí, vyhnete sa úmornému hľadaniu a neporiadku po celom dome.

4. Upratujú priebežne

Ľudia, u ktorých to vždy vyzerá čisto, upratujú priebežne a nie až vtedy, keď to u nich vyzerá ako po tornáde. Zautomatizujte si isté rituály – napríklad upratať gauč, keď sa ide spať a nikto už nie je v obývačke, naučiť deti upratať si každý večer hračky, zavesiť oblečenie, len čo ho vyzlečiete, či žehliť a skladať bielizeň, hneď ako vyschne.

5. Využívajú šikovné úložné riešenia

Šikovné úložné systémy dokážu ušetriť veľa miesta a vniesť do vecí systém a poriadok. Uľahčia vám hľadanie a ušetria priestor.