Preskočiť na hlavný obsah
Reklama

Starožitný nábytok sa dá zladiť s novým a vznikne osobitý štýl

Z nábytku na vyhodenie sa v rukách šikovného

Zdroj: Rebecca

Reklama

Keď sa vám do rúk dostane kus starého nábytku, nevyhadzujte ho. Starý priestor a aj starožitné predmety sa dajú totiž veľmi pekne zladiť s novými.

Nový byt – starý nábytok

Obchodné domy sú preplnené tovarom v minimalistickom štýle a všetci sa pri zariaďovaní svojich novostavieb ženú za akousi sterilnou pravidelnosťou a dokonalosťou. Chcú ísť s módnymi trendmi. A tak sa pomaly začínajú všetky novozariadené byty podobať ako vajce vajcu. Možno práve preto sa začali do istých (dizajnových) obchodov vracať kusy nábytku a dekoračné predmety, ktoré vyzerajú ako po prababičke. Ak máte aj vy niekde v pivnici „haraburdie“, alebo ste zdedili starý nábytok, aspoň nemusíte za tieto veci vyhadzovať peniaze. Stačí ho zrekonštruovať, dodať mu trochu moderného looku a správne zakomponovať do interiéru. Ak totiž do populárneho moderného štýlu primiešate trochu starožitného šarmu, dosiahnete zaujímavý výsledok. Priestor zútulníte, bude pôsobiť originálne a luxusne. Samozrejme, platia tu isté zásady. V prvom rade si treba uvedomiť, že byty sú dnes oveľa menšie ako v minulosti. Preto do svojej sídliskovej obývačky určite nenapchajte to, čo by sa do nej zmestilo kedysi. Tri či štyri kusy nábytku, ktoré dovolia miestnosti dýchať, úplne postačia.

Starý byt – nový nábytok

Máte veľký byt v starom dome, vysoké stropy, bohatú výzdobu stien, pôvodné kachle a ťažké dubové dvere? Nech vám ani len nenapadne túto nádheru vyhadzovať, pretože vám pripadá príliš staromódna! Ona aj staromódna je, ale skúste z toho vyťažiť. Nesnažte sa z takéhoto bytu vyhnať ducha, ktorý ho robí jedinečným. V spojení s dnešným spôsobom zariaďovania interiérov, hoci aj v minimalistickom či až industriálnom štýle, získate ozajstné umelecké dielo. Výsledok je vždy lepší, ako keby ste sa snažili byt nasilu zariadiť napodobneninami starožitného nábytku – ľahko tak skĺznete do akéhosi „okázalého gýča“. Oblé tvary s bohatou výzdobou v kontraste s chladným kovom alebo farebným plastom vnášajú do interiéru zvláštne čaro stretu minulosti so súčasnosťou. S množstvom nábytku a farieb to však rozhodne nepreháňajte. Aj v tomto prípade platí, že menej je viac.

Ako ho zreštaurovať?

1. IDEME NA TO: Dôkladne prezrite nábytok, či všetky jeho časti držia pohromade a či nie je napadnutý červotočom alebo plesňami. Ak je, nemusíte ho hneď vyhadzovať! Existujú rôzne chemické prípravky alebo ho ošetria fi rmy zaoberajúce sa reštaurovaním nábytku. Dobrým pomocníkom pre jednotlivé reštaurátorské postupy sú knihy, ktoré sú už aj na našom trhu a podľa ktorých dokáže na slušnej úrovni reštaurovať každý schopnejší domáci majster.

2. NEROVNÝ POVRCH: Ak má váš staručký nábytok odštiepené časti povrchu alebo chýbajúce celé časti, pamätajte si na jednu zásadu: drevo, ktorým ich chcete nahradiť, musí byť rovnaké ako pôvodné.

3. NÁTER: Teraz treba z nábytku odstrániť pôvodný náter. Pomôže vám šmirgeľ, opaľovacia lampa či chemické prípravky. Keď je drevo zbavené pôvodného náteru, môže prísť na rad nový (lesklý, matný, vosk...).

4. FINÁLE: Keď už dostal nábytok svoju novú podobu, vyberte k nemu vhodné doplnky. V obchodoch so starožitnosťami, ale aj v moderných dizajnových predajniach dostanete svietniky, vázy, misky či iné dekorácie, ktoré vyzdvihnú šarm vášho vynoveného starého nábytku.

Vyberáme pre vás niečo PLUS