Svieži vianočný stromček po celé sviatky: Stačí pár trikov a vydrží vám dlhšie, ako ste čakali!
19. 12. 2020, 13:00

Zdroj: shutterstock
Bez neho by Vianoce neboli kompletné. Ak nepatríte k zástancom umelých stromčekov, tie živé potešia vaše oči i nos. Aby vám vydržal svieži čo najdlhšie, vyskúšajte naše tipy.
1. Zrezaný stromček
Ak stromček kupujete odrezaný a s predstihom, skladujte ho na najchladnejšom mieste v dome, najlepšie na záhrade v tieni alebo na balkóne. Určite nekupujte stromček, ktorý bol uložený niekde v teple. Pre jeho stav totiž nie je dôležitá iba čerstvosť, ale predovšetkým kvalita skladovania.
Správna starostlivosť
Ak nemrzne v čase, keď si ho nesiete domov, vložte jeho kmienok do nádoby s vodou. Ak to neurobíte, tak skôr ako ho prenesiete dovnútra, odrežte z kmienka asi 2 cm, nech môže znova piť vodu. Určite je lepšie mať stojan s nádobou na vodu. Zásoba vody, ktorú má vďaka nádobe, dokáže udržať ihličie i na obyčajnom smreku 10 až 14 dní. Čerstvý stromček udrží svoju farbu a vôňu, ak sa pravidelne a správne zavlažuje. Vodu preto treba pravidelne dolievať. Najdôležitejšie je nájsť stromčeku vhodné miesto. V blízkosti radiátora by rýchlo uschol, tak sa tomu vyhnite.
Zdroj: shutterstock
Aj stromček v nádobe potrebuje špeciálnu starostlivosť a nesmie byť celé týždne vnútri.
2. Stromček v nádobe
Áno, aj to je možnosť. Na Vianoce sa dá jednoducho preniesť dovnútra, krásne ozdobiť a po sviatkoch ho znova vrátite na záhradu. Ale aj tomuto stromčeku musíte dopriať správnu starostlivosť, aby vydržal viacero sezón.
Doprajte mu vlahu
Treba si uvedomiť, že stromček v črepníku si nemôžete užívať donekonečna. Ak by bol u vás v pohodlí domova pridlho, myslel by si, že prišla jar. Ihličnaté stromčeky nie sú stavané na teplé prostredie v zime. Ak máte v miestnosti prílišné teplo a sucho, vydrží bez úhony len tri dni. Stromček treba rosiť niekoľkokrát za deň a dostatočne polievať.
Potrebuje chlad
Základom je zdravý, vypestovaný stromček, ktorý zoženiete v záhradníctve. Či je pestovateľ poctivý, zistíte už pri kúpe, a to podľa toho, či má stromčeky v nádobách vystavené v chlade. V zime majú totiž vegetačné obdobie a potrebujú chlad. Ani pár dní vnútri v teple mu neurobí veľmi dobre. V každom prípade, aj keď máte stromček v nádobe na svojej záhradke, po prenesení dovnútra ho nestavajte hneď do tepla. Doprajte mu aspoň týždeň, aby sa aklimatizoval, a nechajte ho odpočívať na chladnom mieste, napríklad v pivnici. Až potom si ho vezmite dnu a ozdobte.
Zdroj: shutterstock
Stromčeku prospieva rosenie.
Aj dekorácia
Pod črepníkový stromček dajte misky s vodou, aby získal viac vlhkosti. Môžete ich ozdobiť vetvičkami alebo nechať plávať sviečky v orechových škrupinkách. Vytvoríte si tak aj peknú dekoráciu.
Test čerstvosti:
Takýmto testom odhalíte stav stromčeka. Uchopte medzi prsty ihličie asi 15 až 20 cm od špičky konára a potiahnite k sebe. Ak ihličie ostane na konári, stromček je čerstvý. V opačnom prípade už stromček vysychá a dlho nevydrží. Skúste, či sa ihličie láme alebo ohýba do tvaru písmena U. Ak by sa ihličie zlomilo, znamená to, že stromček pravdepodobne premrzol. Skontrolujte aj opadávanie, a to tak, že pevne uchopíte stromček, zdvihnete ho asi 5 cm nad zem a pustíte. Vonkajšie ihličie by nemalo opadávať vo veľkom množstve. Naopak, vnútorné ihličie môže, keďže je „najstaršie“.