Príliš hustá polievka

Ak ste uvarili príliš hustú polievku, jednoducho ju zrieďte hydinovým, zeleninovým alebo rybacím vývarom. Nezabudnite ju však opäť dochutiť.

SOS z kuchyne

Ako dlho vydrží cheesecake?

Janka z Malaciek

Radí redaktorka Petra Mitringová 

Hutné a sýte cheesecaky dokážeme len málokedy zjesť na posedenie, aj keď ponúkneme hostí. Aby sme ho mohli vychutnávať aj nasledujúce dni v rovnakej kvalite, treba ho skladovať pod vekom v chladničke. Tam vydrží aj tri, štyri dni. Platí, že čím viac je chránený pred kontaktom so vzduchom, tým dlhšie vydrží. Ak ho nemôžete dať do chladničky, vydrží tak jeden deň. Cheesecake sa dá aj zamraziť, pričom môžete použiť vhodné vrecúško alebo ho vložiť do nádoby a tak dať do mrazničky. Takto bude chutiť ako čerstvo napečený aj po štyroch až piatich týždňoch.

SOS z kuchyne
Zdroj: shutterstock

Jahody bez plesne

Drobné ovocie, ako napríklad jahody, je na pleseň naozaj citlivé. A predovšetkým skleníkové jahody, ktoré už teraz kúpite v obchodoch. Ideálne je spotrebovať ich ihneď, lebo už o pár hodín sa na nich začne tvoriť pleseň. Ich životnosť sa dá aj jednoducho predĺžiť. Kúpené jahody ponorte do vody zmiešanej s jablčným octom, vyberte, osušte a potom vložte do chladničky. Takto vám vydržia zopár dní.

Jahody bez plesne
Zdroj: shutterstock

Polievka vichyssoise

Táto obľúbená francúzska polievka vznikla, paradoxne, v meste New York, kde ju v roku 1917 vymyslel francúzsky šéfkuchár Louis Diat. Jeho recept je odvodený od tradičnej francúzskej zemiakovej a pórovej polievky, ktorú varievala jeho babička v dedinke neďaleko Vichy. Neoddeliteľnou súčasťou tejto lahôdky je teda pór, zemiaky, smotana a kvalitný kurací vývar. A hlavne, podáva sa studená.

Polievka vichyssoise
Zdroj: shutterstock

Aby sa vám podarili

Pri pečení mafinov a cupcakov je veľmi dôležité, aby ste naplnené košíčky vkladali do naozaj dobre vyhriatej rúry so správnou teplotou. Len tak dokáže cesto pekne vzísť, vznikne jemná kôrka, pričom vnútrajšok bude krásne vláčny a šťavnatý. Pozor na teplovzdušné pečenie, mafiny môžu priveľmi vyschnúť.

Aby sa vám podarili
Zdroj: shutterstock