Koberce

Koberce stačí raz do týždňa povysávať. Ich dlhodobý vzhľad však závisí od kvality, špeciálneho štýlu tkania, štruktúry tkaniva alebo obsahu nejakej látky odpudzujúcej špinu. V zásade sú na špinu náchylnejšie svetlé a univerzálne farby kobercov. Velúrové, slučkové koberce, ale aj tkaniny či orientálne koberce čistite aj špeciálnym prostriedkom na to určeným. Pomocou neho môžete odstrániť aj viditeľné vychodené pásy. Pri všetkých fľakoch platí, že čím sú čerstvejšie, tým ľahšie sa dajú odstrániť. Tekutiny vyliate na koberec by nemali spôsobiť žiadne škody vtedy, ak ich hneď zriedite a osušíte kuchynskou utierkou.

Náš tip: Koberec nikdy nešúchajte, stierajte ho ľahkými dotykmi smerom z vonkajšej strany do vnútornej.

Dlažba

Glazované dlaždice sa dajú udržiavať v čistote pomocou obyčajnej vlhkej handry. Dlaždice z prírodných kameňov, ako je granit, mramor, bridlica alebo travertín, by ste mali čistiť iba špeciálnymi čistiacimi prostriedkami. Najslabšou stránkou dlaždíc sú však trhliny. Tie sa dajú impregnovať špeciálnymi čistiacimi prostriedkami na obkladačky, ktoré zabránia preniknutiu špiny cez trhliny.

Náš tip: Sivý povlak na podlahe účinne odstránite zmesou octu a vody v pomere 1 : 1.

Laminátové podlahy

Laminát je síce pevný, odolný proti škrabancom, tlaku a nárazom, ale zle znáša vlhkosť, ktorá sa môže dostať medzi spoje jednotlivých častí. Podlaha následne napučí a je nenapraviteľne poškodená. Nečistoty pozametajte alebo povysávajte.

Laminátové podlahy
Zdroj: shutterstock

Náš tip: Raz do týždňa umyte aj čistiacim prostriedkom priamo na laminátové podlahy. Na trhu sú dostupné rôzne varianty aj s vôňou.

Parkety a drevené podlahy

Drevené podlahy patria k tým najcitlivejším spomedzi všetkých typov a ich najväčším nepriateľom je vlhkosť. Preto ich umývajte maximálne raz do týždňa jemným čistiacim prostriedkom a nezabudnite handru dobre vyžmýkať. Proti škrabancom pomôže politúra na nábytok.

Parkety a drevené podlahy
Zdroj: shutterstock

Náš tip: Podlahu vždy umývajte osmičkovým štýlom. Špina tak ostane na okraji handry a dá sa ľahko odstrániť. S čistiacim prostriedkom zaobchádzajte šetrne.