1. Zemiakové šupky
Ešte ste o tom nepočuli? Áno, dá sa naozaj odstrániť aj pomocou šúp zo zemiakov. Je to skvelý a zároveň ekologický tip. Nebojte sa, nie je to nič zložité, iba prevarte v rýchlovarnej kanvici zemiakové šupky, vodu vylejte a opakujte, kým nedosiahnete želaný efekt. Zakaždým však použite nové šupky zo zemiakov.

Zdroj: shutterstock

2. Citrón
Ďalší zo spôsobov, ako zbaviť kanvicu vodného kameňa prírodnou cestou, je použiť citrón. V kanvici môžete prevariť iba samotnú kôru alebo aj nakrájaný citrón. Tento spôsob je veľmi efektívny a na rozdiel od použitia octu zanecháva sviežu vôňu.

Zdroj: shutterstock

3. Kolový  nápoj
Na jemné, no veľmi účinné čistenie keramických kanvíc môžete použiť nápoje s obsahom koly alebo dokonca iný bublinkový nápoj. Stačí, ak nalejete do kanvice jeden pohár takéhoto nápoja a dolejete vodu. Následne nechajte zovrieť a pre lepší efekt môžete pridať lyžicu jedlej sódy. Na záver opláchnite.

4. Ocot
Ocot je klasika pri čistení kanvice. Nalejte do nej ocot a vodu v pomere 1:1 a nechajte prevrieť. Mnohé gazdinky robia pri tomto čistení chybu, že octovú vodu po prevretí vylievajú. Správny postup je nechať ju pôsobiť ešte 15 až 20 minút po prevarení. Po uplynutí času vodu s octom vylejte a opláchnite. Ocot je veľmi silné čistidlo a jeho nevýhodou je zápach, ktorý nie je každému príjemný.

Zdroj: shutterstock

5. Jedlá sóda
Sóda je overené domáce čistidlo takmer na všetko. Nasypte do kanvice jednu lyžičku sódy bikarbóny, zalejte vodou a nechajte zovrieť. Pozor, to nie je všetko! Vodu z nej rozhodne nevylievajte. Nechajte ju pôsobiť aj cez noc a vylejte až ráno. Potom kanvicu opláchnite a hneď ju môžete ďalej používať.

6. Kyselina  citrónová
Tento spôsob čistenia kanvice od vodného kameňa je naozaj efektívny. Ako na to? Nasypte do kanvice tri polievkové lyžice kyseliny citrónovej a zalejte vodou asi do polovice. Nechajte odstáť minimálne dve hodiny, prípadne aj počas noci. Ráno alebo po uplynutí času pôsobenia vodu v kanvici prevarte a vylejte. Na záver v kanvici nechajte dva- až trikrát zovrieť čistú vodu, ktorú hneď vylejte.