Reklama

Tešíte sa na JAR v ZÁHRADE? Nezabudnite urobiť aj TÚTO jednu VEC! Vaša záhrada bude žiariť...

Tešíte sa na JAR v ZÁHRADE? Nezabudnite urobiť aj TÚTO jednu VEC! Stačí ak urobíte toto a…

Zdroj: shutterstock

Reklama
Soňa Andrisíková

Soňa Andrisíková

redaktorka týždenníka Nový Čas pre ženy

Pripravte ju na príchod jari! Aby vám robila skutočnú radosť, najskôr jej musíte dopriať to, čo potrebuje.

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Chcete odplašiť dotieravý hmyz? Tieto užitočné tipy vám s tým pomôžu

    Aj keď vonku ešte nie je celkom teplo, môžete sa pustiť do zveľaďovania záhrady. Začnite týmito prácami:

    1. Urobte poriadok
    Poodstraňujte z rastlín zimnú ochranu, ktorou ste ich skryli pred mrazom. Zároveň nezabudnite vyčistiť miesta pod živým plotom, záhony od zvyškov suchých nadzemných častí a rôznych nečistôt, ktoré sa tam pousádzali počas zimného obdobia.

    2. Jazierko
    V druhej polovici marca vyčistite jazierko a rovnako aj štrkové záhony. Môžete rozsádzať a presádzať rastliny i vysádzať dreviny.

    3. Trávnik
    Pri príprave trávnika na novú sezónu ho najskôr pohrabte a zbavte zvyškov listov, machu, suchých častí, prípadne miest poškodených plesňou. Dobre urobíte, ak ho prerežete kultivátorom, aby začal znova rásť.

    4. Okrasné trávy
    Odstráňte im zoschnuté steblá, aby ste im otvorili priestor pre nové vyrastajúce výhonky. Vyššie a stredne vysoké okrasné trávy ostrihajte tak, aby boli čo najbližšie k pôde.

    5. Trvalky
    V kvetinových záhonoch ostrihajte zoschnuté nadzemné časti trvaliek. Strihajte ich tesne nad novými výhonkami. Trvalky nezabudnite prihnojiť a prekypriť pôdu okolo nich.

    6. Jarný cesnak
    Jarné odrody cesnaku vysaďte v priebehu marca, ideálne ručne a do hĺbky osem a viac centimetrov. Vzdialenosť v riadku by mala byť 10 až 15 cm a medzi riadkami 20 až 30 cm. Cesnak je odolný proti chladu a možno ho pestovať takmer v každej pôde.

    7. Výživa rastlín
    Najideálnejšie je zistiť si obsah živín v pôde a následne aplikovať výživu, pretože nielen nedostatok, ale aj nadbytok minerálnych látok v pôde môže byť škodlivý. Pre rast a zdravý vývoj rastlín je dôležitý dusík a ten počas jari potrebujú najviac. V reťazcoch nájdete širokú škálu hnojív, stačí si len vybrať.

    Bude sa hodiť: Hnojivo pre vyprahnuté kvety
    Potrebujú vaše interiérové kvety vyživiť? Vajíčkové škrupiny vhodené do vody uvoľňujú zvyšky bielkov, ktoré účinkujú ako nízkokoncentrované hnojivo. Rovnako aj voda zo zemiakov varených v šupke je dobrá pre izbové kvety. Obsahuje škrob, je mäkká a bohatá na množstvo mikroelementov. Takto získate kvalitné domáce hnojivo pre „smädné“ izbovky.

    Autor článku

    Soňa Andrisíková

    redaktorka týždenníka Nový Čas pre ženy
    Ako študentka som sa vždy tešila na nové vydanie Nového Času pre ženy a jeho pestrý obsah. Dnes mám to šťastie, že ho spolu s mojimi kolegyňami tvorím pre vás aj ja a veľmi ma to baví. Rada prinášam v jednotlivých rubrikách nové informácie, zaujímavé postrehy, i moje vlastné myšlienky. Okrem domácnosti, vzťahov, zdravia, ezoteriky či hlavnej témy, píšem aj skutočné príbehy, ktoré sa stali mojou srdcovkou. Keď som začala spracovávať príbehy, ktoré vytvoril sám život, prišla tá najväčšia radosť z práce v časopise. Rada dostávam do povedomia osudy žien, ktoré nemajú v živote na ružiach ustlané a napriek tomu sa nevzdali. Rovnako obľubujem také, v ktorých sa ženy inšpirujú navzájom. Vďaka nim i ja sama napredujem.