Reklama

Tieto chyby nerobte: TOTO do vašej práčky rozhodne NEHÁDŽTE, môžete si ju tak naozaj POKAZIŤ!

Young caucasian woman putting dirty laundry into washing machine doing stop gesture with hands palms, angry and frustration expression

Zdroj: shutterstock

Reklama
Soňa Andrisíková

Soňa Andrisíková

redaktorka týždenníka Nový Čas pre ženy

Predstava, že si tento spotrebič poradí s čímkoľvek špinavým, je mylná. Výsledkom môže byť nielen zničené obľúbené oblečenie, ale niekedy dokonca aj práčka.

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Vyberáte spotrebiče do vaše domácnosti? Na TOTO si pri tom dávajte POZOR! Ako neurobiť chybu?

    Pamäťová pena

    Určite nie je múdre dávať do práčky vankúše z pamäťovej peny. Tá totiž môže vplyvom chemikálií i mechanického pohybu stratiť svoju pevnosť aj štruktúru, začne sa mrviť a lámať alebo sa dokonca rozpadne. Preto ich čistite radšej ručne alebo len lokálne, v prípade škvŕn.

    Veci od chlpov

    Ak máte oblečenie alebo pelech plný zvieracej srsti, na práčku radšej zabudnite. Mokré zvieracie chlpy dokážu vytvoriť chuchvalec, ktorý sa môže v tom lepšom prípade nalepiť na bubon práčky, v tom horšom ju upchá alebo sa zasekne v odtokových rúrkach. Práčka tak bude najskôr zle prať a srsť si tiež prenesiete na bielizeň, ktorú do nej vložíte pri ďalšom praní. Zvieracie chlpy by ste teda mali najskôr z oblečenia dôkladne odstrániť lepivým valčekom na šaty, až potom dať oprať.

    Pleteniny

    Všeobecne sú veľmi náchylné na zničenie. Preto ak svoje svetríky len tak vložíte medzi bežnú bielizeň, robíte veľkú chybu. Hrozí, že sa skôr či neskôr zrazia alebo splstnatejú. Neplatí, že sa vlnené veci nesmú nikdy dávať do práčky – môžu, ale len za predpokladu, že etiketa na oblečení obsahuje symbol možno prať v práčke, a aj to len na špeciálnom programe na vlnu alebo na programe ručné pranie so žmýkaním na najnižších otáčkach. Zadovážte si aj špeciálny prípravok na pranie citlivých materiálov. A pamätajte, že svetre z prírodných materiálov je nutné prať vždy ručne.

    Vypočujte si náš podcast:

    Rozmerné textílie

    Ak potrebujete vyprať extra veľké veci ako deky, poťahy z pohovky, rozmerné obrusy alebo iné, do práčky ich radšej nedávajte. Ak sa látka v bubne nemôže hýbať, nielenže sa dobre nevyperie, ale môže sa tiež rôzne prekrútiť, dokonca aj potrhať. Hrozí tak nenávratné zničenie vecí aj práčky. Preto radšej využite služby čistiarne.

    Veci s čipkou a výšivkou

    O krásne zdobenie čipkou môžete prísť, pretože hrozí je potrhanie, výšivka alebo ozdobné kamienky môžu odpadnúť. Zvlášť vtedy, ak sú detaily nalepené a nie precízne všité. Preto oblečenie s čipkami, výšivkami či so zdobením perte jemne v ruke a použite naň ten najšetrnejší prací prostriedok.

    Bude sa hodiť: Ako zbaviť práčku zvieracej srsti?

    Ak už ste predsa hodili do práčky oblečenie aj s nachytanými chlpmi od zvieracích miláčikov, neplašte sa. Spolu s ďalšou bielizňou vložte do práčky i špongiu na riad alebo kúsok molitanu, na ktorý sa chlpy počas prania nachytajú, a bude po probléme.

    Rozsádzanie a delenie

    Počas oberania jabĺk a uskladňovania zeleniny si nájdite čas aj na okrasné rastliny. Tak ako môžete v tomto období rozmnožovať delením pažítku či rebarboru, opäť si rozšírte okrasné záhony oddelenými časťami trvaliek. Postačí vám rýľ a ostrý nôž. Väčší trs trvalky opatrne vykopte, pomocou noža rozdeľte na primerane veľké časti a zasaďte na nové miesto. Po výsadbe nezabudnite zeminu okolo rastliny poriadne pritlačiť a výdatne zaliať.

    Autor článku

    Soňa Andrisíková

    redaktorka týždenníka Nový Čas pre ženy
    Ako študentka som sa vždy tešila na nové vydanie Nového Času pre ženy a jeho pestrý obsah. Dnes mám to šťastie, že ho spolu s mojimi kolegyňami tvorím pre vás aj ja a veľmi ma to baví. Rada prinášam v jednotlivých rubrikách nové informácie, zaujímavé postrehy, i moje vlastné myšlienky. Okrem domácnosti, vzťahov, zdravia, ezoteriky či hlavnej témy, píšem aj skutočné príbehy, ktoré sa stali mojou srdcovkou. Keď som začala spracovávať príbehy, ktoré vytvoril sám život, prišla tá najväčšia radosť z práce v časopise. Rada dostávam do povedomia osudy žien, ktoré nemajú v živote na ružiach ustlané a napriek tomu sa nevzdali. Rovnako obľubujem také, v ktorých sa ženy inšpirujú navzájom. Vďaka nim i ja sama napredujem.