Mám 4-ročného pinča a žijeme s ním v byte. Každý deň chodievame na vychádzky, ale chcela by som ho cvičiť aj doma. Keď je vonku veľká zima alebo prší a sme dlho na vychádzke, kde spolu aj cvičíme a hráme sa, nevydrží to. Viete mi preto odporučiť nejaké cvičenie, ktoré by som s ním mohla trénovať aj vo vnútri v byte?

Čitateľka Mirka 

 Odborníčka na výchovu psov Zdenka Mauricová radí:

Teší má, že ste pochopili podstatu zvierat a ich potrebu zmysluplnej činnosti. Ponúkam vám jeden tip na doma, ako psíka niečo nové naučiť a popritom sa spolu zabaviť. Počuli ste už o Noseworku (práca so psím čuchom)? Že nie? Tak si vyskúšajte toto jednoduché cvičenie. Potrebujete k tomu svojho psíka, lákavé psie maškrtky a pár pevných plastových pohárov. Trénujte najprv v pokojnom prostredí, aby sa psík lepšie sústredil. Pred psíka postavte pár pohárov otočených hore dnom.

Pod jeden skryte odmenu a poháre pomiešajte. Dajte psíkovi napríklad povel „hľadaj“ a čakajte. Ak psík označí pohár, pod ktorým je odmena, hneď ho pochváľte. Nedajte mu však odmenu spod pohára, ale odmeňte ho maškrtkou, ktorú vytiahnete z vrecúška na odmeny.

Pri Noseworku sa psík totiž učí nehľadať priamo odmenu v pohári, ale pach, ktorý sa s odmenou spája. Najdokonalejším psím zmyslom je práve čuch a ňuchanie je im viac ako prirodzené. Tak smelo do toho! Uvidíte, že spoločná aktivita s vaším psíkom ho dostatočne zamestná!