Preskočiť na hlavný obsah
Reklama

Drevený nábytok je krásny, ale aj chúlostivý: Ako ho čistiť? Na toto si dajte pozor, inak ho poškodíte

Na dreve bez laku necháva škvrny aj voda. Preto majte suchú handru stále po ruke.

Zdroj: Shutterstock

Reklama

Drevo je krásne, ale aj chúlostivé. Poradíme, na čo si dať pozor a ako ho čistiť, aby ste ho nepoškodili. Preto zohľadnite tieto tipy.

Lakovaný nábytok

Na lakovaný nábytok stačí handra a voda s niekoľkými kvapkami saponátu. Po zotretí škvŕn a nečistôt vysušíte povrch utierkou a viac robiť nemusíte, lebo samotný lak chráni drevo pred vonkajšími vplyvmi.

Veľké znečistenie: Ak máte na ňom škvrny, ktoré nezídu s vodou, tak skúste chemické prípravky, ale vždy si ich najprv vyskúšajte a dobre prečítajte návod. Pretože príliš silný prípravok môže lak rozleptať a sypké zmesi so zrnitou textúrou zase poškriabať.

Ošetrené drevo a napustené voskom

Takýto nábytok si zachováva prírodný vzhľad, ale škvrny na ňom zanecháva aj obyčajná voda, a to už po niekoľkých sekundách. Preto ho čistíme len a jedine suchou handrou.

Veľké znečistenie: V prípade, že je nábytok fľakatý, alebo sú v ňom ryhy, poškodené miesta treba vybrúsiť a znovu napustiť voskovým moridlom. Vyvarujte sa používania drsných čistiacich pást a práškov, aby ho nepoškriabali.

Drevo ošetrené olejom

Aj na tomto dreve voda zanecháva škvrny, akurát drevo ošetrené olejom znesie trošku dlhší čas pôsobenia tekutín. Utierajte ho handrou, ktorá nepúšťa vlákna, môžete ju aj jemne navlhčiť do veľmi slabého mydlového roztoku.

Veľké znečistenie: Nepoužívajte žiadne koncentráty a pasty, ale iba výrobcami odporúčané olejové leštidlá.

Drevotrieska

Je to najčastejší materiál, ktorý je v našich domácnostiach. Aj keď sa ošetruje ľahko, zbytočne ho nemokrite. Voda ho pri dlhodobejšom pôsobení poškodí. Pri odstraňovaní drobných nečistôt stačí použiť papierovú utierku, mäkkú suchú alebo navlhčenú textíliu alebo jemnú hubku či kefku.

Veľké znečistenie: Môžete použiť horúcu vodu s bežnými čistiacimi prostriedkami. Vždy je potrebné najprv povrch dôkladne utrieť namokro, aby ste odstránili vzniknuté šmuhy, a potom dobre vysušiť.

Na škvrny a oživenie

Na oživenie dreveného moreného povrchu môžete použiť prostriedok namiešaný z 300 ml ľanového oleja a jednej lyžičky soli. Dobre premiešajte a nanášajte vlnenou handričkou. Čistou ho preleštite. Zaprášený a fľakatý dubový nábytok ľahko vyčistíte pivom. Ak je povrch aj mastný, očistíte ho roztokom z 300 ml piva, 1 lyžičky včelieho vosku a dvoch lyžíc cukru. Pripravíte ho vo vodnom kúpeli, necháte schladiť, ale nie stuhnúť. Štetcom ho naneste na nábytok a po zaschnutí vyleštite mäkkou handričkou.

Jeden extra tip

Keď nábytok zapácha

Pri starších kusoch nábytku sa stáva, že smrdí zatuchlinou a plesňami. Pri drevenom nábytku stačí zmiešať rovnaký diel vody a octu. Hubku namočíte do octovej vody, dobre vyžmýkate a vtriete do dreva. Necháte vyschnúť.

Vyberáme pre vás niečo PLUS