"Tisíc" plus 1 tip na NAJKRAJŠÍ jarný balkón a terasu: Vysaďte si TOTO!
29. 3. 2025, 16:00

Zdroj: Shutterstock
Už to začalo! Jarné kvietky zdobia všetky možné zákutia. Čo robiť, aby vám čo najdlhšie vydržali?

Už v marci si môžete skrášliť balkón prvými jarnými kvetinami. V záhradných centrách aj v supermarketoch nájdete nekonečný výber rýchlených cibuľovín, sedmokrásky, violy, nezábudky, prvosienky. Po odkvitnutí ich môžete vysadiť do záhrady na trvalkové záhony, cibuľoviny aj do trávnika.
Vedeli ste?
Sedmokrásky vyniknú v kombinovaných výsadbách, napríklad spolu s rozkvitnutými jarnými cibuľovinami. Keď ich umiestnite na slnečné alebo polotienisté miesto a doprajete im dostatok vlahy, v kvitnutí vytrvajú až do začiatku leta. Tvorbu nových kvetov podporíte odstraňovaním tých, ktoré už odkvitli. Môžete ich vysadiť aj tesnejšie k sebe.
Zdroj: Shutterstock
Keď ich umiestnite na slnečné alebo polotienisté miesto a doprajete im dostatok vlahy, v kvitnutí vytrvajú až do začiatku leta.
Druhá vlna
V apríli, keď jarné cibuľoviny už budú mať sezónu za sebou, začnite premýšľať, čím vyzdobíte balkón na leto. Okrem vzpriamených, previsnutých a poloprevisnutých muškátov sú obľúbené petúnky, surfínie, železníky (bakopy), calibrachoy (million bells), fuksie, verbeny, kapucínky, begónie, lobelky, tradeskancie a sirôtky.
Zdroj: Shutterstock
Muškáty sú jednými z najpopulárnejších rastlín.
Vedeli ste?
Sirôtky vyniknú samostatne alebo v kombinovaných výsadbách, napríklad spolu s inými typicky jarnými rastlinami. Keď sa rozhodnete pestovať ich samostatne, vyskúšajte dať do jednej nádoby spolu jedince s menšími a väčšími kvetmi jednej farby. Množstvo kvetov docielite tým, že sirôtkam doprajete slnečné miesto, dostatok vlahy a občasné prihnojenie hnojivom pre kvitnúce letničky. Pomôže aj odstraňovanie odkvitnutých kvetov.
Zdroj: Shutterstock
Sirôtky kombinujte aj s inými rastlinami...
Preč s nudou
Vytvorte zaujímavé aranžmány a kvitnúce druhy doplňte rastlinami s dekoratívnymi listami. K bielym a modrým kvetom sa hodí striebristá dichondra, starček a plecostachys. Červené a oranžové kvety harmonicky dopĺňa hustý zlatý plektrant. Dekoratívne pôsobí panašovaný aj zelený brečtan, previsnutá saturejka, atraktívny bambus agrostis či aromatický eukalyptus, ktorý odpudzuje komáre.
Už ste počuli náš podcast?
Vedeli ste?
Saturejka patrí do čeľade hluchavkovitých a na svete rastie až 30 jej druhov. Väčšina z nich sa vyskytuje v subtropických pásmach sveta. Najviac sa pestuje vo Francúzsku, v Bulharsku, Nemecku, USA a Iráne. Saturejka je jednoročná rastlina, ktorá dorastá do výšky približne 30 centimetrov. Je nenáročná, nevyžaduje špeciálne požiadavky na pestovanie, je dostatočne odolná a zvláda aj sucho.
Zdroj: Shutterstock
Najkrajší jarný aprílový kvet je jednoznačne tulipán!
Anketa
Pestujete doma kvety alebo zeleninu?
Rozkvitnutá obloha
Nemáte dosť miesta na zemi? Zasaďte rastliny do závesných kvetináčov. Efektne a rustikálne pôsobia drôtené košíky s miskou z kokosových vláken. Zvnútra ich vysteľte machom, ktorý dobre drží vlhkosť. Osvedčili sa aj absorpčné guľôčky, ktoré pred zasadením rastlín treba premiešať so substrátom. Nasajú vodu a postupne ju budú uvoľňovať ku korienkom.
BIOVITAMÍNY NA DOSAH
Načo míňať peniaze na to, čo môžete mať za pár centov a ešte sa pritom aj zabavíte. Pohľadajte doma starý hrniec, prázdne plechovky, cedidlo alebo vyhodený kuchynský drez či drevenú debničku a vytvorte si na balkóne originálnu záhradku.
Mix tvarov a farieb
V nádobách sa výborne darí listovej zelenine, ktorú môžete pestovať od jari až do jesene. Klasický hlávkový šalát skombinujte s červeným, kučeravým, rukolou, valeriánou, rímskym šalátom a so špenátom. Pestrá zmes listov vyzerá krásne v kvetináči aj na tanieri. Ak rastlinky vytiahnete aj s koreňmi, každé dva týždne dosejte na prázdne miesta nové. Alebo listy odstrihnite tesne nad zeminou, aby dorástli nové.
Zdroj: Shutterstock
Ak nemáte záhradu, takýto šalátik či napríklad rukolu si môžete vypestovať aj na balkóne.
Chrumkavé guľôčky
Aj reďkovky nájdete v rôznych farbách a tvaroch. Zasejte ich riedko a po naklíčení semenáčiky pretrhajte, aby mali dosť priestoru, inak vyrastú len bujné listy. Keď im doprajete slnko a vodu, už o dva týždne ochutnáte prvú úrodu. Mladé listy pokrájajte do šalátov.
Zdroj: Shutterstock
Chrumkavé reďkovky sú prvou jarnou zeleninkou...
Vedeli ste?
Reďkovkám vyhovujú slnečné polohy s vlhkejším ovzduším. Semienka klíčia už pri teplote pôdy 2 až 3 °C. Optimálna teplota na ich pestovanie je +15 až +17 °C, vysoké teploty a sucho sú nevhodné. Mladé rastlinky krátkodobo znesú aj teploty pod bodom mrazu – 2 až – 3 °C, staršie aj – 6 °C.
Dobrá rada
Substrát má siahať asi dva centimetre pod okraj kvetináča, aby sa pri polievaní nevyplavil. Kvetiny raz týždenne prihnojte tekutým hnojivom na kvitnúce rastliny a pravidelne odstraňujte zvädnuté kvety a suché listy.
Pre maškrtníčky
Keď dostanete chuť na sladké voňavé jahody, stačí zdvihnúť ruku a odtrhnúť si. Previsnuté balkónové odrody plodia celú sezónu a nie sú náročné. Potrebujú kvalitnú zeminu, väčšie kvetináče, dostatok vody a pravidelné hnojenie.
Zdroj: Shutterstock
Čo tak vyjsť si na balkón a odtrhnúť si čerstvú červenú jahôdku?
3 SKVELÉ TIPY
1 Na balkóne sa lepšie darí druhom, ktoré boli špeciálne vyšľachtené na pestovanie v nádobách.
2 Klíčiace semená nenechajte zaschnúť. Semenáčiky rastú, väčšie polievajte kanvičkou s jemnou ružicou.
3 Nádoby musia mať na dne otvory na odtok prebytočnej vody. Premokrená zemina by zapáchala a korene by začali hniť.