Praním sa proces s bielizňou nekončí. Treba ju ešte vyvesiť, po usušení pozbierať, vyžehliť, poskladať a uložiť do skríň. Pre mnohé gazdinky je to nekonečný príbeh. Nie každá býva v dome so záhradou, kde sa môže oblečenie sušiť. V malých bytoch, v zime alebo tam, kde nie sú balkóny, sa musia ženy zariadiť inak. Vyberte si ten najvhodnejší spôsob sušenia opranej bielizne pre vás.

Na šnúre

Ženy, ktoré majú natiahnuté šnúry na sušenie bielizne na záhrade alebo na balkóne, sú určite najspokojnejšie s týmto spôsobom sušenia. Je pravda, že nič nerozvonia opranú bielizeň ako slnečné lúče a jej vôňa je potom jedinečná. No zároveň prudké slnko môže ničiť farby. Skúsenosti hovoria, že ak je zima alebo prší, aj tak si musíte bielizeň zavesiť vnútri. Takže potrebujete alternatívu na sychravé dni.

Skladací sušiak

Sušiak na bielizeň je alternatívou sušenia pre tie z nás, ktoré bývajú v byte a majú málo miesta alebo nemajú možnosť sušiť bielizeň na balkóne. Ak chcete ušetriť priestor, zabezpečte si poschodový sušiak. Oceníte to najmä v malých bytoch. Nebojte sa, že vám na sušenie nebude stačiť, jeho dĺžka šnúr je približne taká istá ako pri klasickom sušiaku. Nevýhoda tejto formy sušenia je vlhkosť. Ak s ňou bojujete vo svojom byte, zvážte inú alternatívu sušenia bielizne, napríklad sušičku.

Sušiť bielizeň v sušičke sa oplatí v malých bytoch.
Sušiť bielizeň v sušičke sa oplatí v malých bytoch.
Zdroj: shutterstock

Elektrické sušiaky

Ak si chcete sušenie urýchliť, vyskúšajte elektrické sušiaky a sušiace dosky. Nepočuli ste o takých? Na trhu ich je v súčasnosti dosť. Môže to byť malá sušiaca doska s vetrákmi, na ktorú postavíte sušiak s opraným oblečením. Suší ho iba pomocou vzduchu v miestnosti, čo je úsporné, pretože nemíňate veľa elektriny. Alebo elektrický sušiak, ktorý má dizajn ako klasický skladací, s možnosťou zapojenia do elektriny. Také sušenie je výhodné najmä v zimných mesiacoch a v malých bytoch.

Sušička

Dnes je sušička bežne dostupná vec, na trhu ich je niekoľko druhov. Je už na zváženie každej dobrej gazdinky, či je pre ňu výhodnou investíciou. Ak váhate nad jej kúpou najmä pre náklady na prevádzku či počiatočnú cenu, treba rozmýšľať nad kúpou úspornej sušičky. Hoci sú prvotné náklady na jej kúpu vyššie, má nižšie tie prevádzkové. Veľkou výhodou je, že šetrí najmä čas, čo by uľahčilo riadenie domácnosti nejednej z nás.

TIP na sušenie:

Do sušičky vhoďte balóniky na sušenie, bielizeň bude rovná a mäkká.

Práčka so sušičkou

Možno kúpiť dva v jednom. Práčku so zabudovanou sušičkou. Znie to luxusne – dáte si oprať bielizeň a vytiahnete ju nielen čistú, ale aj suchú. Táto kombinácia má tú výhodu, že naozaj šetrí veľa času. Zvolením programu práčka automaticky po opraní šatstvo i usuší. No má to jeden problém. Nevysuší také množstvo bielizne, ako napríklad samotná sušička. V tomto prípade treba prať menšie množstvo

Sušenie na šnúre na slnku môže zničiť farby.
Sušenie na šnúre na slnku môže zničiť farby.
Zdroj: shutterstock