Reklama

TOTO je pecka! 10 SUPER tipov, ako v domácnosti využiť staré záclony: Bod 7 vás nadchne najviac

Zaclona

Zdroj: Shutterstock

Reklama

Staré záclony nemusíte hneď vyhadzovať. Skôr, než skončia v koši, pozrite sa na nasledujúcich desať tipov. Môžete z nich totiž vytvoriť dekoračné aj celkom praktické vychytávky.

1. Zásobník na cibuľu a cesnak

Možno sa vám tiež stalo, že vám doma v špajze začal klíčiť cesnak alebo vám zmäkla cibuľa, prípadne úplne zhnila. Nedostatok cirkulácie vzduchu totiž urýchli klíčenie, či dokonca hnitie. Oveľa lepšie a dlhšie skladovanie doprajete cibuli a cesnaku v priedušnej sieťke zavesenej v priestore. Tú si ľahko vyrobíte práve zo starej nepotrebnej záclony. Stačí vystrihnúť pruh záclony a zošiť tak, aby vznikol "rukáv" dosť široký na to, aby ste do neho dali cibule do komína na seba.

Zdroj: Shutterstock

Cesnak a cibuľa vám pomôžu dostať sa z choroby.


2. Vrecúško na jemnú bielizeň

Keď už budete šiť vrecúška, môžete jedno väčšie vyrobiť tiež na pranie jemnej bielizne, ako sú podprsenky či iné chúlostivé kúsky. Ľahučká jemná sieťka bielizeň ochráni. Ak si ho vyrobíte dostatočne veľké, môže slúžiť aj ako kôš na použitú jemnú bielizeň. Potom sieťku iba zaviažete a uložíte do bubna práčky.

Zdroj: Shutterstock

Perte bielu bielizeň vždy osobitne.


3. Vonné vrecúška


Vrecúška môžete využiť na ozdobu a vytvorenie krásnej voňavej atmosféry ako v interiéri, tak aj v komode medzi bielizňou. Stačí ich naplniť obľúbenými usušenými bylinkami, ako napríklad levanduľou alebo harmančekom. Všetko krásne prevoňajú.

Zdroj: Shutterstock

Ilustračná fotografia


4. Praktické vrecúška na ovocie a zeleninu

Zo záclony môžete ušiť veľmi ľahko praktické vrecká takmer na čokoľvek. Najlepšie urobíte, ak si vyrobíte také, ktoré nahradia tie igelitové, ktoré využívate pri nákupe ovocia a zeleniny. Ich výroba nie je zložitá. Nastrihajte si obdĺžniky s dvojnásobnou šírkou, než by malo byť výsledné vrecúško. Na výšku si nechajte tak dva centimetre navyše. Obdĺžnik v polovici prehnite, okraje založte a dve strany k sebe pevne zošite. Tak, aby bol šev pevný a vydržal záťaž aj pranie. Veľmi praktické je, ak si hore vytvoríte úzky tunelík, ktorým prevlečiete povrázok či stužku. Vrecúško tam budete môcť zakaždým stiahnuť.

Zdroj: Shutterstock

Ovocie a zelenina by mali tvoriť základ našej stravy.


5. Ozdobná miska

Vytvoriť si dokonca môžete aj krásnu a originálnu misku. Stačí. keď si vystrihnite zo zdobenej záclony rôzne veľké koleso. To potom namočíte do škrobu alebo lepidla zriedeného vodou a rozložíte ho cez misku, ktorú máte doma a ktorej tvar sa vám páči. Spodné okraje pritom zrolujte, aby sa nestrapkali. Asi po dvoch dňoch, kedy všetko dobre zaschne a stuhne, sa budete môcť tešiť z peknrj misky, do ktorej môžete uložiť, čo sa vám zapáči.

6. Šaty na karneval či pre bábiky

Keďže fantázii sa medze nekladú, veľké kusy záclon sa dajú použiť na ďalšie veci. Ale ak máte doma malé dievčatká, iste veľmi ocenia, ak im alebo ich bábikám ušijete princeznovské šaty.

Zdroj: Miro Miklas

ilustračná fotografia


7. Koniec otravnému hmyzu

Staré nepotrebné záclony sa môžu hodiť aj v lete v boji proti otravnému hmyzu. Ak nemáte v oknách ochranné siete, s trochou zručnosti môžete husto tkané záclony zapracovať do okien alebo dverí. Záclonovina sa vám môže hodiť aj ako moskytiéra. Čo oceníte hlavne vtedy, ak máte malé deti. Stačí záclonu prehodiť cez kočík alebo postieľku, ktoré stoja niekde vonku.

Zdroj: Shutterstock

Výhodou peĺových sieťok je jednoduchá montáž bez vŕtania.

8. Zdobenie nábytku

Máte na záclone krásny vzor? Využite ho k originálnej dekoráciu nábytku, ktorý chcete revitalizovať. Vystrihnutý kus priložte na nábytok a farebným sprejom prestriekajte.

Zdroj: shutterstock

Deka bez milosti zakryje neustlanú posteľ a izba bude vyzerať čistejšie.


9. Ochrana v záhrade

Stará záclona vám môže poslúžiť aj na záhrade. Po prvé ako účinná ochrana ovocných stromov a kríkov proti vtákom. Po druhé, ak prehodíte staré záclony cez bazén, ochránite hladinu pred nechcenými nečistotami a hmyzom.

Zdroj: Shutterstock

Odstráňte z bytu všetko, kde sa zachytáva prach a prípadný peľ – záclony, závesy, koberce či rôzne dečky.


10. Šikovný sušiak

Boli ste na hubách, potrebujete ich usušiť a nemáte vhodné miesto? Zoberte si na pomoc jemnú záclonu. Pokiaľ ju natiahnete na nejaký rám alebo prehodíte cez sušiak na bielizeň, vznikne vám dostatočne veľká a praktická sušiaca plocha, ktorú môžete umiestniť kamkoľvek podľa potreby. A huby sa pritom nijako nezaparia.

Zdroj: Shutterstock

Niektorí odporúčajú maximálne 50 stupňovú teplotu.