Veľa ľudí sa sťažuje, že žijú z ruky do úst, že si nič nemôžu dovoliť – žiadnu dovolenku, žiadnu večeru v reštaurácii či zbytočný luxus. Každý výdavok navyše im spôsobuje vrásky na čele a neustále sa trápia, ako všetko zaplatia, a neveria, že sa niekedy môže obrátiť karta. „Chudobná som a chudobná aj ostanem. Mňa peniaze nemajú rady.“ To sú celkom nesprávne presvedčenia. Hojnosť totiž môžete prilákať do života. Ale určite nie frflaním, sťažovaním a naprogramovaným odmietaním. Skúste sa naladiť na heslo „keď hlava uverí, vesmír splní“.

Túžiť po peniazoch nie je hanba

Vôbec sa nemusíte cítiť previnilo, keď po niečom túžite. Túžiť po peniazoch, bohatstve a dostatku nie je hanba, práve naopak. Miriam Štolfová, lektorka osobného rozvoja a autorka Školy hrou pre dospelákov, tvrdí, že hojnosť si netreba odopierať. Energiu hojnosti a peňazí nevidno a vy by ste sa s ňou mali naučiť komunikovať tak, aby ste sa s ňou skamarátili a presvedčili ju, že práve u vás jej bude dobre. „Ak jej budete neustále nadávať, pôjde radšej k susedom,“ tvrdí Miriam.

Skvelé Finty od Miriam Štolfovej na pritiahnutie energie hojnosti

Používajte predstavivosť

„Logika ťa dostane z bodu A do bodu B. Predstavivosť ťa privedie všade,“ povedal geniálny Albert Einstein a mal pravdu. Skúste teda využiť predstavivosť a vizualizujte si, ako by mohla hojnosť vyzerať. Predstavte si ju s najmenšími detailmi (oči, vlasy, úsmev, oblečenie…) a pozvite ju k sebe domov. Posaďte ju na miesto, ktoré je príjemné a kde sa dobre sedí aj vám. Buďte k nej milé a vľúdne. Pokojne jej dajte aj meno a v myšlienkach ju pozývajte k sebe častejšie.

Obklopte sa symbolmi hojnosti

Prasiatka, štvorlístky, šupinky z kapra, kamienky či mušličky, to všetko symbolizuje hojnosť. Spravte im miesto v domácnosti. Hojnosť má také drobnosti rada a bude sa vďaka nim cítiť u vás ako doma. Skvelé je zavesiť na kľučky dverí či okien čínske šťastné mince na červenej šnúrke. Energiu hojnosti podporujú bytové fontánky, kde cirkuluje voda. Rovnako fungujú obrazy riek či vodopádov alebo akvárium so zlatými rybkami.

Plaťte radšej bankovkami

Keď platíte hotovosťou, dotýkate sa bankoviek, ste s nimi vo fyzickom kontakte, akoby ste hladkali energiu hojnosti a jej papierové šaty. A presne to sa jej páči. Ak platíte kartou, hojnosť leží niekde ďaleko v banke, je nahá a bez šiat. Miriam preto odporúča vytiahnuť peniaze z banky a platiť nimi, dávať ich do obehu. Ak sa dotýkate peňazí, prepájate sa s ich energiou.

Vyrobte si misu hojnosti

Nájdite si doma väčšiu sklenú misu a na dno uložte okrúhle kamienky. Každý mesiac do misy vložte bankovku, ktorú práve máte a nebude vám chýbať, a znova poukladajte kamienky alebo mušličky. Takto to robte každý mesiac po celý rok. Na konci roka si peniažky z misy vyberiete, poďakujete a kúpite si niečo, čo vám urobí radosť. Misu hojnosti si môžete ozdobiť podľa predstáv. Mašličkami, gombičkami, mušličkami, je to len na vás. Funguje ako vylepšená verzia prasiatka na sporenie.

Kde ju uložiť

Aby misa naozaj priťahovala bohatstvo, uložte ju do rohu hojnosti. A kde to je? Postavte sa ku vchodovým dverám bytu alebo domu a predstavte si, že v byte nie sú steny ani priečky. Roh hojnosti je v ľavom zadnom rohu od vchodových dverí.

Ako to robili naši predkovia?

Oslovili sme známu slovenskú etnologičku Katarínu Nádaskú, ktorá nám prezradila niekoľko najznámejších zvykov, čo mali pritiahnuť hojnosť do života našich predkov. Takých zvykov bolo, samozrejme, podstatne viac počas celých sviatkov. Naši predkovia za hojnosť považovali najmä dobrú úrodu, čo bol základ pre prežitie. Medzi archaické štedrovečerné zvyky rozšírené na celom území Slovenska patrili aj tieto úkony.

Trasenie stromov a šibanie prútmi

Keď zvonili na večeru, gazda zašiel s deťmi do záhrady potriasť stromy, aby mali veľa ovocia. Veľké stromy, ktoré nemohli potriasť, oväzovali povrieslom. V mnohých obciach chodil vinšovať pastier pred večerou z domu do domu, aby gazda v budúcom roku mal mnoho sena a dobrú úrodu na poliach. Jeho pomocník, ktorý s ním pásaval kravy, držal zväzok prútov a gazdiná si z neho zásterou vytiahla dva až štyri prúty, ktorými vyšibala svoje deti aj pastiera, aby boli deti cez rok šikovné a aby pastier pri pasení nezaspal.

Slama uprostred izby

Pred večerou sa porobili posledné úpravy – gazda doniesol do izby snopček slamy ako spomienku na narodenie Božieho syna, ktorý sa narodil na slame, na stôl sa prestrel nový, doma tkaný obrus pretkávaný červenými nitkami (červená farba mala ochranný význam). Pod obrus sa dávalo obilie, strukoviny, drobné mince, do ošatky na stôl pečivo v podobe zvierat – toľko kusov, koľko mali kravičiek. To preto, aby v novom roku bolo všetkého dosť, aby sa vydarila úroda, aby dobytok nepostihli choroby a aby sa v domácnosti držali aj korunky.

Slama symbolizuje narodenie Ježiška.
Zdroj: MATEJ KALINA

Reťaz pod stolom

Nohy stola sa zopli reťazou, ktorá symbolizovala pevnosť a svornosť rodiny. Všetci si na ňu položili nohy. Pod stôl sa položil rýľ, sekera, lemeš alebo čerieslo – železné predmety symbolizujúce pevné zdravie.

Tri kroky k hojnosti podľa feng šuej

Bohatstvo a prosperita podľa východnej filozofie feng šuej nie je len hromada peňazí, ale najmä pocit vnútorného naplnenia. Keď ten nemáme, vždy nám niečo bude chýbať. A prázdnotu nezaplnia ani hmotné statky.

1. Upracte a vytrieďte nepotrebné

Ak máte doma trochu chaos a veci sa povaľujú kade-tade, pustite sa do upratovania. Každá vec vysiela určitú energiu a pôsobí na vás svojou históriou, materiálom aj farbou. Rozlúčte sa s predmetmi, ktoré vzbudzujú pocit nedostatku. Veci nepoužívané roky, staré vychodené topánky, obitý riad – to všetko zaberá miesto a vysiela energiu nedostatku. Zabudnite na staré známe „ešte by sa to mohlo hodiť“. Hodiť sa to môže, ale niekomu inému.

2. Stromy a kvety

o zóny alebo rohu hojnosti (vľavo vzadu od vchodových dverí) umiestnite izbové rastlinky v tvare stromčekov, ideálne sú bonsaje, ale tiež môžete použiť Crassulu ovata, ktorú voláme aj tučnolist, či Pachiru aquatica, alias bambus šťastia. Tesne pod korunkou môžete uviazať bielu stuhu a vytvoríte z neho ešte silnejší strom bohatstva.

3. Vchod do domu či bytu

Vo feng šuej je dôležité, ako pôsobia vchodové dvere a predsieň. Vchod do bytu je totiž miesto, kadiaľ do vášho domova prúdi energia hojnosti. Mal byť lákavý už na prvý pohľad. Vstupné dvere by mali byť čisté a výrazné. Pozor na rozhádzané topánky a kabáty v predsieni. Ideálne by malo byť všetko ukryté v skrinkách. Do predsiene je dobré dať čerstvé kvety a peknú sviečku, bohato maľovaný obraz či zrkadlo v zdobenom ráme. Ideálne je, keď je v predsieni dostatok prirodzeného svetla.

Vo feng šuej je dôležité ako vyzerá vstup do domu a bytu.
Zdroj: Shutterstock