Strata vlasov súvisiaca s vekom je prirodzený jav, ktorý však niektorí ľudia nesú ťažko. Zvlášť tí, ktorí sú posadnutí dokonalým mladistvým vzhľadom. A tak dnes aj nemálo mužov pátra po prípravkoch, ktoré by im pomohli vypadávanie vlasov spomaliť, zastaviť, alebo dokonca zvrátiť. Uznané lieky síce pomôžu, ale nie bez negatívnych vedľajších účinkov. Pritom esenciálny rozmarínový olej má rovnaké účinky ako prípravok minoxidil (Rogaine), ale na rozdiel od neho bez negatívnych účinkov.

Nie každý muž sa dokáže zmieriť s rednutím vlasov či dokonca s plešinkou.
Zdroj: SHUTTERSTOCK

Žiadny liek či preparát nie je stopercentný a nefunguje u všetkých mužov. Príčin vypadávania vlasov je navyše niekoľko, ale ak ide o obyčajný účinok mužského pohlavného hormónu testosterónu v spojení s génmi a vekom, potom lokálna aplikácia rozmarínového oleja pomáha rovnako ako lokálne aplikácie minoxidilu.

Rozmarínový olej je hotový zázrak.
Zdroj: Profimedia

Minoxidil bol pôvodne používaný ako liek na choroby srdca. Má však vážne negatívne vedľajšie účinky. Pacienti liečení minoxidilom začali chlpatieť a obnovil sa u nich rast vlasov. Farmaceutické firmy tak začali testovať lokálne podanie lieku. A funguje, aj keď o niečo slabšie. Výhodou však je, že obnovuje rast vlasov či fúzov len na potretom mieste.

Nie každý muž sa dokáže zmieriť s rednutím vlasov či dokonca s plešinkou.
Zdroj: SHUTTERSTOCK

Podľa jedného výskumu pritom rozmarínový olej aplikovaný na pokožku podobne ako minoxidil má rovnaké účinky. Ani u jedného prípravku nemožno očakávať zázračnú obnovu rastu vlasov, ale na potretom mieste dôjde k zväčšeniu priemeru a dĺžky jemných vláskov v postihnutej oblasti a tiež sa obnoví rast niektorých zachovaných cibuliek bez vlasu. Rozmarínový olej podobne ako minoxidil zlepšuje prekrvenie pokožky a zásobovanie vlasových cibuliek kyslíkom a živinami.

Nie každý muž sa dokáže zmieriť s rednutím vlasov či dokonca s plešinkou.
Zdroj: TASR